Brak krwawienia podczas prawidłowego przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych

Dzień dobry, mam 22 lata. Biorę tabletki antykoncepcyjne już od roku. Zawsze krwawienie występowało w 3 dniu od zakończenia listka, teraz mija już 5 dzień i ono nie wystąpiło. Tabletki brałam regularnie (najwyżej z pół godzinnym opóźnieniem), o żadnej też nie zapomniałam. Byłam lekko przeziębiona, ale nie brałam wtedy antybiotyku, jedynie leki przeciwgorączkowe. Czy jest możliwe, że jestem w ciąży? Po jakim czasie najlepiej zrobić test ciążowy? Czy mam dalej normalnie przyjmować antykoncepcję? Czy krwawienie może wystąpić podczas brania tabletek (tak mi powiedziała moja Pani położna)? Proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy braku krwawienia podczas 7-dniowej przerwy należy wykluczyć obecność ciąży. Przed rozpoczęciem nowego opakowania, proszę wykonać test ciążowy. Jeśli okaże się być negatywny, to może Pani rozpocząć nowe opakowanie pigułek, jednak dla pewności proszę powtórzyć test jeszcze tydzień, dwa tygodnie później (test może być fałszywie ujemny przy wczesnej ciąży). Przyczyny braku miesiączki mogą być różne. Jeśli zażywała Pani pigułki zgodnie ze schematem i nie wystąpiły czynniki mogące obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej (a z tego, co Pani pisze, nic takiego nie wystąpiło), to nie musi się Pani denerwować. Jednak test ciążowy należy wykonać.

Pozdrawiam!