Czy silny stres może mieć wpływ na opóźnienie miesiączki?

Witam, jakieś 2 tygodnie temu z partnerem uprawialiśmy seks z zabezpieczeniem(prezerwatywa). Partner sprawdził czy nie ma uszkodzeń, a po stosunku nie pękła. Okres spóźnia mi się 4 dzień, mimo to mam objawy typowe przed okresem, tkliwe piersi, lekkie bóle podbrzusza. Czy silny i ciągły około 2 tygodniowy stres może opóźnić miesiączkę? Iczy mogę być w ciąży mimo stosowanego zabezpieczenia I dokładnego sprawdzenia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

na opóźnienie miesiączki wpływ może mieć wiele czynników, także i silny stres, drobne wahania hormonalne czy infekcje. Kilkudniowe opóźnienie miesiączki zdarza się także zdrowym, regularnie miesiączkującym od lat kobietom.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Niestety nie sposób zapewnić Panią, że antykoncepcja nie zawiodła – prezerwatywa, zwłaszcza prawidłowo użytkowana, cieszy się dużą skutecznością w zapobieganiu ciąży, jednak nie stuprocentową. Jeżeli miesiączka nie pojawi się, warto w pierwszej kolejności wykonać test ciążowy.

Ponieważ jednak wspomina Pani o dolegliwościach typowych dla zbliżającej się menstruacji, sądzę, że może być Pani spokojna – krwawienie powinno pojawić się lada dzień.

Być może także ten materiał Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-ciaza-sprawdz.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.