Czy przeziębienie może mieć wpływ na opóźnienie okresu?

Dzień dobry 12.02 wraz z chłopakiem byliśmy na spacerze , po nim zawiało mnie i przeziębiłam się. Po tygodniu mi przeszło i 23.02 uprawialiśmy stosunek w dni niepłodne z prezerwatywą lecz bez wytrysku. W pewnym momencie przy zmianie pozycji prezerwatywa lekko się zsuneła do góry lecz odrazu poprawiliśmy ją i nic raczej sie nie stało. 2 dni potem okazało się że nie wyzdrowiałam w pełni i znowu się zaczęłam źle czuć , gardło mnie bolało i wczoraj (tj. 27.02) udałam się do lekarza który stwierdził że mam mononukleozę , przypisał mi on antybiotyk który biorę od wczoraj. Cykle trwają u mnie przeważnie 30 dni i okres wypadał mi 26.02 lecz nie pojawił się i w dodatku czuje typowe objawy które mogą świadczyć o okresie takie jak bóle podbrzusza które jest powiększone , mam powiększone piersi i czuje się że okres się zbliża , ale nie zanosi się na to i spóźnia się już 2 dzień. Czy mogę być w ciąży? Czy wpływ przeziębienia , innej choroby lub tej mononukleozy może przesunąć okres?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zbliżenie intymne, które Pani opisuje nie powinno prowadzić do zapłodnienia – nie tylko zastosowali Państwo prezerwatywę, ale też nie doszło do ejakulacji, więc w tym konkretnym wypadku trudno mówić o jakimkolwiek ryzyku ciąży.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Natomiast co do opóźnienia menstruacji, to infekcje mogą powodować wahania hormonalne, które z kolei wpływają na przesunięcie cyklu. Zazwyczaj są to niewielkie, kilkudniowe opóźnienia, oczywiście pod warunkiem, że dotychczas miesiączkowała Pani regularnie oraz nie cierpi Pani na żadne schorzenia narządu rodnego.

Jeżeli długość cyklu przekroczy 40-45 dni, konieczna będzie wizyta u ginekologa w celu ustalenia źródła problemu.

O możliwych przyczynach spóźniania się menstruacji przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.