Czy leczenie może mieć wpływ na opóźnienie okresu?

Ostatnie dwa cykle liczyłam się z infekcji, byłam na lekach, niestety nazw nie zapisałam. Poprzedni cykl zaczął się odrobinę wcześniej, trwał 27 dni, norma u mnie to 29/30, obecnie 35 dzień cyklu, brak okresu, 2 testy negatywne. Czy leczenie może mieć wpływ na opóźnienie okresu? Teraz biorę gynoflor czy te lek może mieć wpływ na wynik testu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

leki dopochwowe, w tym Gynoflor, zazwyczaj nie mają wpływu na cykl miesiączkowy. Ich stosowanie nie powinno skutkować opóźnieniem miesiączki., natomiast nie sposób wykluczyć na 100% takiej przyczyny braku menstruacji. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spozniajacy-sie-okres-po-globulkach-dopochwowych oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-czy-to-wplyw-czopkow-dopochwowych.

Powodów braku menstruacji, poza ciążą, może być naprawdę wiele. Najczęściej zaburzenia gospodarki hormonalnej przyczyniają się do zaburzeń menstruacji. Proszę pamiętać również o tym, że niewielkie opóźnienia miesiączki mogą zdarzyć się każdej zdrowej kobiecie – nie muszą wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Niemniej, jeżeli po 42 dniach od ostatniej menstruacji krwawienie nie nastąpi, należy skierować się do ginekologa.

O zaburzeniach cyklu menstruacyjnego przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.