Czy ten lek może być przyczyną opóźnienia miesiączki?

Od 26 mają przyjmuję antybiotyk tetralysal. 4 czerwca powinnam dostać miesiączki, do dnia dzisiejszego nie nadeszła. W między czasie przesyłam infekcję pochwy, która ponownie wraca. W dniu 12 czerwca wykonałam test ciazowy, który pokazał wynik negatywny. Czy tetralysal może być powodem opóźnienia miesiączki?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie, ten lek nie powinien mieć wpływu na cykl miesiączkowy – nie powoduje zatem opóźnień menstruacji.

Natomiast przyczyn opóźnienia miesiączki może być wiele, poczynając od infekcji pochwy. Nie powinny być to jednak opóźnienia tak znaczne, jak w Pani przypadku – prawidłowa długość cyklu miesiączkowego waha się pomiędzy 23 a 35 dniami. W tych ramach czasowych można mówić o prawidłowym cyklu. Natomiast w przypadku gdy kobieta ma regularne miesiączki, przychodzące co miesiąc w takim samym odstępie czasowym, to już kilkudniowe wahania mogą być niepokojące. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania.

Najczęściej przyczyną braku miesiączki są zaburzenia hormonalne – zarówno wynikające z chorób o podłożu ginekologicznym, jak np. PCOS czy endometrioza, jak również chorób ogólnoustrojowych (np. niedoczynności/nadczynność tarczycy, cukrzyca) czy też nadmierne wydzielanie hormonów takich jak kortyzol czy noradrenalina. Więcej przyczyn braku okresu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Sugeruję niezwłoczną wizytę u ginekologa celem ustalenia przyczyny zaburzeń cyklu – poza badaniem ginekologicznym być może konieczne będzie wykonanie USG TV i w dalszej kolejności – badań hormonalnych. Tutaj podpowiedź naszego eksperta, jakie badania warto wykonać: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-hormonow-z-krwi-mozna-wykonac-oprocz-tsh-i-prolaktyny-przy-zaburzeniach-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.