Co może sugerować takie opóźnienie miesiączki?

Dzień dobry, Spóznia mi sie okres, wykonałam test ciązowy wyszedł pozytywny. Wykonałam kolejne testy, dwa płytkowe wyszły negatywne a dwa strumieniowe pozytywne. Wykonałam badanie beta HCG i wskazało 0,2. Mimo to miesiączka dalej sie spóźnia, czym może byc to spowodowane? Czy powinnam sie martwic że jednak to ciąża?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani, jak długie jest to opóźnienie. Miesiączka może opóźnić się nie tylko z powodu ciąży, ale również na skutek stresu, rygorystycznej diety związanej z odchudzaniem czy infekcji, które przechodziła Pani w ostatnim czasie. Na cykl miesiączkowy wpływają również niektóre z leków oraz problemy natury ginekologicznej.

Badanie poziomu beta-HCG nie wykazuje ciąży, a jest ono bardziej wiarygodne niż testy dostępne w aptekach. Różne wyniki testów ciążowych, które Pani wykonała oznaczają, że niektóre z nich były wadliwe bądź zostały wykonane w nieprawidłowy sposób.

Jeśli opóźnienie wynosi kilka dni, to proszę cierpliwie poczekać. Natomiast w przypadku dłuższych opóźnień warto udać się do ginekologa, który podczas badania będzie w stanie wykluczyć schorzenia mogące wpływać na nieregularne miesiączki.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który opisuje najczęstsze przyczyny braku okresu. Oto on: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.