Brak miesiączki, brak pozytywnego testu ciążowego a podejrzenie zapłodnienia
Czy jestem w ciąży? Okres spóźnia mi się około miesiąca. Pierwszy test płytkowy wyszedł pozytywnie, kolejny tego samego dnia negatywnie, druga kreska była tak blada, że trzeba było się jej dopatrywać. Badanie krwi HCG+B dało wynik: 140 mIU/ml (4 tydz.). Na Usg nie wykryto powiększonej macicy, nie widać pęcherzyka. Kolejny test płytkowy znów negatywny. Czy na wynik krwi mogły wpłynąć inne czynnniki niż ciązą? Spożywałam alkohol w wieczór przed badaniem. Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Lek. Rafał Gryszkiewicz
90 poziom zaufania
Jeżeli podejrzewa pani ciążę to przede wszystkim nie wolno spożywać alkoholu. Alkohol nie wpływa na poziom hormonu we krwi. Poziom beta-hCG jest dużo czulszym badaniem, niż test ciążowy wykonywany z moczu. Wobec dalszego braku miesiączki powtórzyć należy oznaczenie beta-hCG we krwi - przyrost będzie świadczył o ciąży, jednak wobec braku widocznego zarodka w macicy (powinien być widoczny do 6 tyg.) wykluczyć należy możliwość ciąży pozamacicznej.