Czy nowy sposób odżywiania może być przyczyną braku miesiączki?

Okres mi się spóźnia 10 dzień z moim narzeczony zawsze się zabezpieczamy mam bóle menstruacyjne oraz biała wydzieline z pochwy, zaczęłam aktywność fizyczna w zeszłym miesiącu i zmieniłam sposób odżywiania na bard,jej zdrowy pytanie jest takie czy to może być powodem spóźniona się miesiączki czy poprostu jestem w ciąży robiłam 5 testów ciazowych na czczo i wszystkieg wyszły negatywnie proszę o radę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli wykonała Pani 5 testów ciążowych od momentu planowego terminu miesiączki (po upływie minimum 10 dniu od stosunku), to ciążę można wykluczyć. Jak wiadomo nie tylko ona może być przyczyną zaburzeń menstruacji.

Nie napisała Pani o długości swoich cykli miesiączkowych, stąd trudno oceniać czy dziesięciodniowe opóźnienie ma charakter zaburzenia spowodowanego zmianą diety czy też jest symptomem choroby. Jeżeli jednak brak miesiączki przekroczy liczbę 35. dni, to niewątpliwie warto wybrać się do lekarza, by badanie ginekologiczne i ewentualne USG oraz badanie hormonów odpowiedziały na pytanie o zaburzenia miesiączkowania. Możliwe przyczyny braku miesiączki znajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Poza zmianą diety, trybu życia czy zmniejszeniem podaży kalorycznej opóźnienia menstruacji mogą mieć źródło w infekcji intymnej – jeżeli białemu śluzowi towarzyszy ból, pieczenie, świąd okolic genitaliów lub inne dolegliwości, to być może ma Pani zapalenie pochwy o charakterze grzybiczym czy bakteryjnym. W innym wypadku taki rodzaj śluzu, czyli śluz typu G – biały, lepki i skąpy – jest typowy dla tej fazy cyklu i poprzedza menstruację. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-przed-okresem-rola-wyglad-jak-obserwowac-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.