Jaka jest przyczyna tego opóźnienia miesiączki?

Witam, jestem 7 miesięcy po porodzie, okres wrócił po około 3 miesiącach, karmię piersią. Moje miesiączki były regularne. Ostatnia menstruację miałam 16.02.2022r., mój cykl trwa 32dni, a sama miesiączka7-8 dni. Po około 10- 12 dniach od ostatniej miesiączki wystąpiło brązowe plamienie, które trwało 7 dni. Miesiączka na dzień dzisiejszy spóźnia się 15 dni, wykonałam 4 testy ciążowe, 3 dni po spodziewanej menstruacji, 5 dni, 8 i 15 dni. Wszystkie testy dały wynik negatywny. Czy mimo to jest możliwość ciąży, czy szanse są niewielkie? Co może być innego przyczyną tak spóźniającej się menstruacji?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

prawdopodobieństwo ciąży jest niewielkie z uwagi na to, że wszystkie testy ciążowe, które Pani wykonała dają wynik negatywny. Nie napisała Pani, kiedy doszło do zbliżenia, ale zakładamy, że od stosunku do wykonania testu minęło co najmniej 14 dni. Wówczas można uznać testy ciążowe za wiarygodne.

Przyczyną spóźniającego się okresu może być nie tylko ciąża. Miesiączka może nie pojawiać się także na skutek zaburzeń hormonalnych lub z powodu infekcji intymnej. Na cykl miesiączkowy wpływa również stres, odchudzanie czy też karmienie piersią. Podczas karmienia piersią miesiączka może być nieregularna i nie jest to powodem do niepokoju.

Jeśli jest Pani jednak zaniepokojona, to warto udać się do ginekologa, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

Temat ten został poruszony w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.