Jakie badania wykonać przy opóźnieniu okresu?

Spóźnia mi się miesiączka 18 dni (cykle od 32 do 42 dni). Wykonałam 3 testy ciążowe - 3 dni po terminie miesiączki (2 po terminie dopadły mnie wymioty i to mnie skłoniło), ok 7 i ok.15 dni po terminie, wszystkie z wynikiem negatywnym. Czy jest możliwość ciąży pomimo negatywnych wyników testu (ryzykowny stosunek miał miejsce 15 oraz 32 dnia cyklu)? Chciałabym wiedzieć czy powinnam bardziej kierować się w stronę testów z krwi i wizyty u ginekologa czy tez wykonania testów hormonalnych.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

testy ciążowe wykonane po takim czasie powinny być już wiarygodne. Zazwyczaj uznaje się je za wiarygodne już po 14 dniach od zbliżenia.

Proszę oznaczyć jeszcze poziom gonadotropiny kosmówkowej we krwi. Badanie to wykonuje się w laboratorium i da Pani pewną odpowiedź co do ciąży. W ten sposób będzie można ją ostatecznie wykluczyć bądź potwierdzić.

Jeśli badanie beta-HCG nie wykaże podwyższonych wartości, to proszę udać się do ginekologa, który wykona badanie i pomoże Pani znaleźć przyczynę braku okresu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, ginekolog zleci Pani wykonanie odpowiednich badań.

Brak miesiączki oraz negatywne wyniki testów ciążowych to częsty temat w naszym serwisie. Więcej szczegółowych informacji znajdzie Pani w naszym artykule, który znajduje się pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.