Czy poziom b-HCG potwierdzi już ciążę?

Zazwyczaj mam cykle 31-36 dni. Uprawiałam seks w 16 dniu oraz 30 dniu cyklu. Test ciążowy robiłam w 33, 37, 38 oraz 40 dniu cyklu i wszystkie negatywne. Dziś 41 dzień cyklu i okresu nadal nie ma. Sex był w prezerwatywie i chłopak nie dochodzi we mnie, wychodzi chwilę wcześniej poniewaz nie chcemy dzieci. Czy jest jakieś ryzyko ciąży i czy testy mogę uznać za wiarygodne? Czy beta Hcg z krwi 15 dni po ostatnim stosunku i w 45 dniu cyklu da mi już 200% pewność? Mam operacje za tydzień i muszę wiedzieć czy może się ona odbyć.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

testy ciążowe z moczu są najbardziej wiarygodne w terminie spodziewanej miesiączki. Wiele zależy jednak od ich czułości, która określona jest w ulotce dołączonej do opakowania.

Jeśli zaś chodzi o poziom gonadotropiny kosmówkowej, to oznaczenie go po 15. dniach od zbliżenia powinno dać wiarygodny wynik. W związku z tym jeśli wszystkie testy ciążowe dają wynik negatywny, to najprawdopodobniej nie zaszła Pani w ciążę.

Ryzyko zajścia w ciążę w Pani przypadku nie było duże ze względu na użycie prezerwatywy oraz brak wytrysku wewnątrz pochwy.

Podobne pytania pojawiały się w projekcie pytań do lekarzy. Odpowiedzi na nie znaleźć można pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/test-beta-hcg-czy-jest-wiarygodny,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/po-ilu-dniach-po-stosunku-badanie-beta-hcg-jest-wiarygodne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-test-b-hcg-jest-wiarygodny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.