Test beta-hCG - czy jest wiarygodny?

Do stosunku doszło 2 dni przed okresem (25/26.08.). Okres dostałam 27. i był bardzo obfity. Wykonanie testu jest zalecane 14 dni po owulacji, ale jak tu tyle czekać. Wykonałam badanie beta-hCG 14 dni po zdarzeniu i było równe 0,1. Po 3 tygodniach od zdarzenia wykonałam test płytkowy, również wyszedł negatywny.

Czy testy nie są za wcześnie wykonane? Czy warto je powtórzyć? Dodam, że oczekuję jeszcze na okres, bo nie nadszedł na niego czas i bolą mnie jak nigdy jajniki i piersi.

28 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

gdyby była Pani w ciąży, to zarówno test ciążowy, jak i poziom beta-hCG by to wykazały. Zatem ciąża jest wykluczona.

Brak lub opóźnienie miesiączki może mieć wiele przyczyn. Należą do nich, m.in. stres, duży wysiłek fizyczny, intensywne odchudzanie, zmiana klimatu lub zaburzenia hormonalne. U każdej kobiety co jakiś czas może dojść do opóźnienia okresu. Pojedynczy taki incydent nie jest powodem do niepokoju. Gdyby zaburzenia dotyczyły kolejnych cykli, konieczna będzie wizyta u ginekologa.

Poziom beta-hCG oznaczony we krwi jest wiarygodny po około 7 dniach od zapłodnienia, natomiast test ciążowy daje wiarygodny wynik po około 2 tygodniach od stosunku. Dlatego w Pani przypadku należy uznać ich wyniki za wiarygodne. Oczywiście zdarza się, że pojawiają się wyniki fałszywie ujemne (czyli kobieta jest w ciąży, a wynik testu ciążowego jest ujemny). Dla pewności może Pani wykonać kolejny test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki.

Pozdrawiam