Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Stosunek, zapłodnienie a poziom hcg - jak to jest?

Mam pytanie. Wszędzie napisane jest, że test beta hcg wykrywa ciążę 7-10 dni od zapłodnienia, natomiast moje pytanie brzmi od kiedy tak naprawdę od stosunku? Czy zapłodnienie = stosunek = wytwarzanie się beta hcg? Bardzo proszę o szybką i konkretną odpowiedź sprostowującą sprawę, myślę dla wielu osób. Czy test właśnie beta hcg wykonany 23 dni od stosunku będzie wiarygodny?

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Jak wykonać test ciążowy?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Po takim czasie od stosunku badanie hCG będzie już wiarygodne.

Warunkiem zapłodnienia jest połączenie się komórki jajowej i plemnika. Plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety około 72h (niektóre źródła podają, że czas ich przeżycia może sięgać nawet 7dni). Natomiast komórka jajowa żyje około 12-24h.

Jeśli do stosunku dojdzie 3 dni przed owulacją wówczas dzień stosunku nie jest równoznaczny z dniem zapłodnienia. Natomiast jeżeli do stosunku dojdzie w dniu owulacji lub też tuż po niej to dzień stosunku jest równoznaczny z dniem zapłodnienia.
Natomiast poziom hCG z krwi jest wiarygodny po 7-10 dniach od zapłodnienia.

Natomiast domowy test ciążowy, który jest wykonywany z moczu jest wiarygodny po około 10-14 dniach od zapłodnienia. Wcześniejsze wykonywanie obu testów ciążowych niż w podanym zakresie czasowym może dać wyniki fałszywie ujemne.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy