Kiedy wykonać test ciążowy?

BETA HCG. Mam 24 lata i chciałabym się poradzić Państwa. Do niezabezpieczonego stosunku doszło 2 dni przed miesiączką, którą dostałam, czyli 24/25/08 stosunek, miesiączka 27.08. Okres był bardzo obfity i twał normalnie, jak zawsze. Zrobiłam test beta hcg 9.09, wynik 0,1. Niestety w międzyczasie okazało się, że mam torbiel 6 cm za macicą pochodzącą z lewego jajnika. Kolejny test beta hcg wykonałam 21.09 i również wyszedł 0,1 (czyli około 25 dni po stosunku, a wiem, że stosunek to nie zapłodnienie). Miesiączkę dostałam w terminie, czyli 25.09 i pierwszy dzień był obfity, ale w ten dzień musiałam zacząć brać hormony ze względu na torbiel i już drugi dzień okresu był mało obfity. I teraz pojawia się moje pytanie, czy testy były wykonane w terminie? Ponieważ okropnie dużo siusiam, bolą mnie piersi. Czy siusianie może być od tak dużej i tak umiejscowionej torbieli, a ból piersi od hormonów? Ostatni test płytkowy wykonałam około 40 dni po stosunku (nie zapłodnieniu domniemanym) i wyszedł negatywnie. Czy to możliwe, że stężenie jest zbyt małe? Wiem, że państwo piszecie 7-10 dni od zapłodnienia, jeśli chodzi o beta hcg, ale proszę mi powiedzieć czy test około 3 tyg. po stosunku bedzie wiarygodny, a płytkowy 40 dni? I co z objawami?

Witam serdecznie!

Do stosunku doszło na 2 dni przed przewidywanym terminem miesiączki, dlatego możemy powiedzieć, iż były to Pani dni niepłodne. Wykonanie testu ciążowego było tu zbędne. Jeżeli jednak obawiała się Pani ewentualnej ciąży, to było to dobre posunięcie. W tym momencie powinna już jednak Pani zaufać testom. Testy z krwi wykonane po 8-9 dniach od daty zbliżenia dają 100% wiarygodne wyniki. Poziom gonadotropiny kosmówkowej stale narasta do 12 tygodnia ciąży, by potem powoli opadać. Jej poziom jest jednak stale wykrywany przez testy, dlatego nie ma możliwości spóźnienia się z wykonaniem testu.

Opisywane dolegliwości najprawdopodobniej związane są z rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Bóle piersi są częstym działaniem niepożądanym w pierwszych 3 miesiącach stosowania tabletek. Jest to reakcja organizmu na dodatkową dawkę hormonów.
Zmniejszona objętość krwawienia również związana może być z przyjmowanymi hormonami.

Reasumując, wspomniane objawy nie są patognomoniczne dla ciąży. Ze względu na 2 ujemne wyniki ciążowe ciążę możemy wykluczyć. W obecnej sytuacji powinna się Pani obserwować. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią, wskazana będzie wizyta u ginekologa.

Pozdrawiam