Czy niskie b-HCG może jednak oznaczać ciążę?

Czy mogę być w ciąży ? Miałam wykonywane beta-hcg z krwi około tydzień po możliwym zapłodnieniu i wyszło <0,20 i było to dwa dni przed przewidywana miesiączką (badanie było wykonywane bo trafiłam do szpitala z powodu bolu w prawej dolnej części brzucha niejstepujacego w nocy i w dzien. Teraz miesiaczka spóźnia mi się 5 dni, dwa dni temu w południe robiłam test ciążowy i wyszedł negatywny a moje miesiączki zazwyczaj są regularne. Nie wiem co robić. Czy mogę być w ciąży mimo ze hcg było niskie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

badanie hormonu beta-HCG, które Pani wykonało mogło dać wynik fałszywy, ponieważ wykonane było za wcześnie. Najlepiej oznaczać poziom gonadotropiny kosmówkowej po 10-14 dniach od możliwego zapłodnienia. W przeciwnym razie hormon może nie zostać jeszcze wykryty.

Również testy ciążowe z moczu najlepiej jest wykonywać po upływie 14 dni od zbliżenia, aby mieć pewność, że wyniki będą wiarygodne.

Proszę więc powtórzyć testy ciążowe. Możliwe, że jest Pani w bardzo wczesnej ciąży.

Odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania innych użytkowniczek umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-beta-hcg-jest-wiarygodne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-wykonac-test-beta-hcg,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyniki-stezenia-beta-hcg-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.