Jaka dokładnie może być przyczyna braku miesiączki?

Witam, mam 23 lata, od 12 dni spóźnia mi się okres, w pierwszej dwa dni planowanego okresu zauważyłam śluz zabarwiony delikatnie na brązowo ale do tego momentu okresu nadal brak, wykonałam dwa testy ciążowe które wyszły negatywnie, jaki może być powód brak miesiączki?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

powodów braku miesiączki może być naprawdę wiele.

Okres może nie pojawiać się nie tylko z powodu ciąży, którą wykluczyła Pani przy pomocy testów ciążowych, ale również z powodu infekcji, odchudzania, nadmiernego wysiłku fizycznego czy zwiększonego stresu.

Przyczyną braku miesiączki mogą być również zaburzenia hormonalne, a także torbiele, polipy macicy lub mięśniaki. Jeśli więc okres nie pojawi się w najbliższym czasie warto udać się do ginekologa, który przebada Panią i w ten sposób będzie mógł potwierdzić bądź wykluczyć wystąpienie nieprawidłowości.

Brak okresu to częsty powód do niepokoju. Temat ten został poruszony w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe. Zachęcamy do lektury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.