Jaka może być przyczyna opóźnienia okresu i bólu podbrzusza?

Witam. Od 10 dni spóźnia mi się okres, za 3 dni planowane dni płodne, z narzeczonym kochaliśmy się bez zabezpieczenia od drugiego dnia jego spóźniania się. Od zawsze miałam bardzo regularne miesiączki, zawsze przychodziły na czas. Dziś wieczorem wykonałam test ciążowy - wynik negatywny. Od wczoraj odczuwam kurczliwe bóle po obu stronach podbrzusza. Jaki może być powód spóźniania się okresu, czy to może być ciąża, czy test wykonałam za szybko? Nie miałam w ostatnim czasie żadnego stresu, odżywiam się normalnie.

Redakcja abcZdrowie

Witam, współżycie seksualne zawsze wiąże się z ryzykiem zajścia w ciążę, niezależnie od metody antykoncepcji oraz momentu cyklu. Jeśli dotychczas Pani miesiączki odznaczały się regularnością, to na pewno obecna sytuacja wymaga konsultacji ginekologicznych. Jeśli długość obecnego cyklu przekracza 35 dni, warto umówić się na wizytę. Przedtem proszę ponownie wykonać test ciążowy – najwcześniej można go zrobić ok. 10-14 dni po stosunku lub w dniu planowanej miesiączki. Zamiast domowego testu ciążowego, dostępnego w aptece, może Pani rónież wykonać test z krwi na oznaczenie poziomu beta hCG – wówczas poziom hormonu pozwoli łatwo ustalić, czy jest Pani w ciąży. Bóle podbrzusza mogą oznaczać, że lada dzień pojawi się menstruacja. Nie tylko dieta czy stres mogą być przyczynami zaburzeń cyklu. Również ewentualne infekcje, także intymne, bywają powodem opóźniającej się miesiączki. Inne przyczyny omawia ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania. Jeśli krwawienie pojawi się, nie ma powodu do paniki, ale warto obserwować kolejne cykle – jakiekolwiek nieprawidłowości w najbliższym czasie będą sugerować konieczność diagnostyki. Spośród możliwych powodów nieprawidłowości w długości cyklu, warto wspomnieć choćby o zaburzeniach hormonalnych. Zatem, jeśli badanie ginekologiczne oraz USG narządu rodnego nie przyniosą odpowiedzi na pytanie o wydłużenie cyklu, wtedy warto wykonać badania hormonalne, np. na oznaczenie poziomu prolaktyny, testosteronu czy insuliny. Więcej o zaburzeniach hormonalnych dowie się Pani z naszego materiału wideo, być może będzie pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-ze-hormony-szaleja. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.