Czy mam iść do ginekologa z tym opóźnieniem okresu?

Miałam okres od 7 kwietnia, dziś jest 18 maj i okres spóźnia mi się 5dni, moje cykle trwają ponad 30 dni. Nie raz tak miałam że przez trzy miesiące okres był regularnie, a w jednym miesiącu nie miałam wogóle okresu, ostatnio dwa tygodnie temu uprawiałam seks, z zabezpieczeniem, iść do ginekologa? ciąża?

Redakcja abcZdrowie

Witam, proponuję zacząć od wykonania testu ciążowego – niezależnie od rodzaju zabezpieczenia, ewentualną ciążę należy brać pod uwagę, gdy spóźnia się menstruacja. Można go wykonać minimum 10-14 dni po stosunku, najlepiej w dniu, w którym planowo powinna pojawić się miesiączka. Później, niezależnie od wyniku testu ciążowego, proszę zgłosić się do ginekologa. Nieregularne miesiączki mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi albo jakimś schorzeniem, ale to potwierdzić lub wykluczyć może tylko badanie ginekologiczne. Prawidłowa długość cyklu ma dość dużą rozpiętość czasową – mowa o minimum 25 do 35 dni (uśredniając). Jednak wszelkie odchylenia od tej normy powinny być powodem diagnostyki. Oczywiście istnieje też duże prawdopodobieństwo, że przyczyną nieregularnych miesiączek jest w Pani przypadku wiek – pierwsze lata miesiączkowania mogą charakteryzować się skąpymi krwawieniami, pojawiającymi się nawet raz na kilka miesięcy. Jest to zjawisko fizjologiczne, ale zawsze należy najpierw wykluczyć wszelkie patologie. O zaburzeniach miesiączkowania może Pani przeczytać również w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.