Co myśleć o takim opóźnieniu okresu?

Cześć, mam 21 lat... moj problem polega na tym, że dość długo spóźnia mi się okres. Ostatnia miesiaczke mialam 19 kwietnia, od tam tej pory nie dostałam okresu aż do dziś. Z tego co zauważyłam to okes spóźnia mi się od roku, a dokładnie od momentu pierwszego współżycia z moim chłopakiem. Okres mi się zazwyczaj spóźniał do 7 dni, teraz jest to ponad 2 tygodnie... Podejrzewałam ciąże, więc zrobiłam test ciażowy, który wyszedł negatywny. Też mam bóle podbrzusza co jakiś czas. Proszę o porade, co może mi dolegac?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyczyn opóźniania okresu jest wiele. Jedną z nich jest ciąża, ale nie jest to jedyna opcja. Okres może być nieregularny również z powodu zaburzeń hormonalnych, chorób tarczycy, zmian w obrębie macicy lub chorób jajników (np. zespołu policystycznych jajników, torbieli). Na zmianę terminu krwawień miesiączkowych wpływa również stres, odchudzanie czy zmiana diety.

Rozpoczęcie współżycia nie wpływa na nieregularność miesiączek, o czym wspominają eksperci w pytaniach: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozpoczecie-wspolzycia-a-zmiana-cyklu-miesiaczkowego, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-cyklu-miesiaczkowego-po-rozpoczeciu-wspolzycia.

Aby poznać przyczynę zaburzeń miesiączkowania u Pani należy udać się do ginekologa i wykonać podstawowe badania kontrolne. Być może one wskażą Pani źródło problemu.

Proszę zapoznać się również z artykułem poruszającym tematykę braku okresu i możliwych przyczyn takiego stanu: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.