Co mogą znaczyć te wydłużone miesiączki?

Witam, od pół roku zaczęłam współżyć z chłopakiem z zabezpieczeniem. Ostatni raz było to w lutym i od marca moje miesiączki zaczęły się wydłużać. Zazwyczaj okres między nimi był 29 dniowy a teraz jest to 35 dni. Czy jest się czym martwić? Czym może to być spowodowane?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nieregularne cykle miesiączkowe to częsty problem kobiet w młodym wieku związany z niedojrzałością układu hormonalnego.

Za prawidłowy cykl miesiączkowy uznaje się taki, który wynosi od 21 do 35 dni, w związku z tym Pani cykle mieszczą się w normie.

Nagłe wydłużenie cyklu może mieć różne przyczyny. Długość cyklu może ulec zmianie na skutek zaburzeń hormonalnych, podczas odchudzania lub zmiany diety, w wyniku stresu, zmiany klimatu lub po intensywnej aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia są również infekcje lub zażywane leki.

Kilkudniowe opóźnienie, zwłaszcza jednorazowe, nie stanowi powodów do niepokoju. Jeśli długość cyklu będzie każdego miesiąca inna lub zauważy Pani inne niepokojące objawy, warto udać się do ginekologa i wykonać podstawowe badania.

Podobne pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-nagle-wydluzenie-cyklu-miesiaczkowego, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularny-okres-po-rozpoczeciu-wspolzycia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-cyklu-miesiaczkowego-po-rozpoczeciu-wspolzycia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.