Czy wydłużenie cyklu może być spowodowane jakimiś problemami?

Czy wydłużenie cyklu może być spowodowane jakimiś problemami? Kilka lat miesiączki co 28 dni, teraz jest to ok. 35-36 dni i powtarza się to co miesiąc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawidłowe cykle miesiączkowe mogą trwać od 24 do 35 dni – nie są wówczas niczym niepokojącym. Niektórzy lekarze zaznaczają, że o prawidłowym cyklu miesiączkowym może świadczyć jego częstotliwość w skali roku – czyli minimum 10 menstruacji w ciągu 12 miesięcy. Pewne wahania – wydłużenie czy skrócenie cyklu nie musi być niczym niepokojącym, jeśli mieści się we wspomnianym schemacie. Faktem jest, że takie nieregularności dotykają zazwyczaj młode kobiety (oraz te w wieku okołomenopauzalnym), u których częściej występują cykle bezowulacyjne. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy.

Warto wiedzieć, że na zmianę długości cyklu mogą mieć takie czynniki jak: stres, dieta, zmiany w życiu – te czynniki mogą powodować zaburzenia hormonalne wpływające na długość trwania cyklu. Jeżeli u Pani doszło do wydłużenia cyklu a menstruacja pojawia się regularnie (obserwacja menstruacji na przestrzeni 3 miesięcy pozwala na takie stwierdzenie), to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw. Niemniej przy kolejnej kontroli ginekologicznej warto o tym poinformować specjalistę.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.