Czy możliwa jest ciąża przy takim opóźnieniu okresu?

Witam, mam 21lat. Od 5 dni spóźnia mi się miesiączka. Z chłopakiem od byliśmy stosunek dzień po owulacji. Okres mam w miare regularny 29-31 dni . Mam również bole menstruacyjne oraz bole jajników. Robiłam dwa dni temu dwa testy ciążowe ale wyszły negatywnie. Czy mogę być w ciąży? Dodam jeszcze że wydaje mi się że piersi stały się większe oraz obwód brzucha.
KOBIETA, 21 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jako że wykonała Pani już testy ciążowe 5 dni po terminie spodziewanej miesiączki, to można przypuszczać, że raczej w ciąży Pani nie jest. Dla pewności warto na pewno badanie jeszcze powtórzyć za kilka dni oraz ewentualnie wykonać badanie poziomu b-HCG we krwi. Jeśli testy będą ujemne, to brak ciąży będzie potwierdzony.

Gdy miesiączka mimo wszystko się nie pojawi, to konieczna będzie wizyta u ginekologa. Lekarz wykona badanie ginekologiczne, USG, zbierze wywiad oraz zleci badania hormonalne, jeśli uzna to za konieczne. Na tej podstawie będzie można stwierdzić, jaka jest przyczyna takiego stanu u Pani. A czynników, które wpływają na cykl miesiączkowy jest wiele. Są to zmiany w obrębie dróg rodnych: torbiele jajnika, macicy, nieprawidłowa grubość endometrium, mięśniaki i inne. Ponadto wspomniane już wyżej zaburzenia hormonalne. Są one niejednokrotnie wynikiem długotrwałego, silnego stresu, zmian diety (w tym drastyczna redukcja kaloryczności), zmian klimatu w związku z przemieszczaniem się, a także chorób infekcyjnych leczonych farmakologicznie (szczególnie antybiotykiem). Dodatkowo pisze Pani, że doszło do powiększenia piersi oraz obwodu brzucha. Mogą to być objawy nadchodzącej miesiączki. Zachęcamy zatem do obserwacji organizmu oraz konsultacji lekarskiej, jeśli uzna to Pani za konieczne. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.