Co może być przyczyną zatrzymania się miesiączki?

Witam, ostatnią miesiączkę miałam 63 dni temu. Zazwyczaj opóźniała się do 10 dni oraz około tygodnia przed zaczynały się bóle miesiączkowe i nadmierne jedzenie. Współżyłam tuż po zakończeniu krwawienia. Nie miałam żadnych objawów przedmiesiączkowych, które normalnie mi towarzyszą. Kiedy miesiączka nie pojawiła się w terminie wykonałam pierwszy test ciążowy z moczu i wyszedł negatywny. Po tygodniu wykonałam następny również z moczu też negatywny. Łącznie wykonałam 4 testy z moczu (tydzień po tygodniu), które wyszły negatywne. Zdecydowałam się na test z krwi do samodzielnego wykonania, po 10 minutach odczytałam negatywny wynik, jednak po godzinie od pobrania krwi był już pozytywny. W związku z zatrzymaniem się miesiączki, zaopatrzyłam się w test na niedoczynność tarczycy, który nie potwierdził choroby. Przed ostatnią miesiączką stosowałam antybiotykoterapie, z powodu zapalenia oskrzeli. Co może być przyczyną zatrzymania miesiączki ? Czy pomimo negatywnych testów istnieje szansa, że jestem w ciąży? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro wszystkie testy ciążowe, które Pani wykonała, dały wynik negatywny, to najprawdopodobniej nie jest Pani w ciąży, a brak okresu nie wynika z zapłodnienia.

Miesiączka spóźnia się już zbyt długo, aby nadal czekać, dlatego proszę jak najszybciej udać się do ginekologa i wykonać badania mające na celu znalezienie przyczyny braku okresu.

Być może lekarz zleci Pani wykonanie badań hormonalnych, ponieważ jedną z możliwych przyczyn braku miesiączki są zaburzenia hormonalne. Inne możliwe przyczyny to mięśniaki macicy, polipy, endometrioza, torbiele jajników czy też niewydolność ciałka żółtego.

Temat braku okresu przy negatywnym teście ciążowym opisaliśmy w jednym z naszych artykułów, który znajduje się pod poniższym linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.