Czy powinnam jednak zgłosić się do lekarza?

Dzień dobry, pięć miesięcy temu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. Okres dostawałam do tej pory w miarę regularnie co 32-35 dni. Teraz jednak, czekam już na miesiączkę prawie tydzień (licząc 32 dniowy cykl, bo tak najczęsciej okres się pojawiał) Zrobiłam test ciążowy wyszedł negatywnie. Poczekać jeszcze trochę na okres czy zgłosić się do lekarza? Pozdrawiam
KOBIETA, 27 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli miesiączka nie pojawiła się do tej pory, to z pewnością warto powtórzyć test ciążowy i udać się do ginekologa. Testy ciążowe można uznać za wiarygodne w dniu spodziewanej miesiączki lub po około 14 dniach od ostatniego zbliżenia.

Jeśli po takim czasie dają wynik negatywny, to najprawdopodobniej kobieta nie jest w ciąży, a brak okresu ma związek z czym innym. Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne bądź różne nieprawidłowości, ale także stres, odchudzanie lub zmiana diety.

O braku okresu przy negatywnym teście ciążowym pisaliśmy w jednym z naszych artykułów, który znajduje się pod poniższym adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.