Czy jest możliwe, aby te czynniki tak mocno opóźniły miesiączkę?

Dzień dobry, chciałabym dopytać o spóźniający się okres. W maju miesiączka wystąpiła w dniach 20-24.05., w tym miesiącu jednak jeszcze się nie pojawiła (opóźnienie ok. 8 dni). Cykle mam raczej regularne, 27 - 31 dniowe. Wykonałam trzy różne testy ciążowe, każdy z nich jest negatywny. W ostatnim czasie jednak byłam narażona na spory stres, mało spałam, a na początku miesiąca przez kilka dni chorowałam i gorączkowałam. Czy jest możliwe, by te czynniki tak mocno opóźniły miesiączkę? Nigdy wcześniej mi się to nie zdarzyło. Czy jest też opcja, iż okres samoistnie wróci dopiero w następnym miesiącu? Z góry dziękuję za odpowiedź
KOBIETA, 21 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Na cykl miesiączkowy wpływa wiele różnych czynników, takich jak stres, choroby, odchudzanie czy wzmożony wysiłek fizyczny. Być może w Pani przypadku okres spóźnia się z powodu nadmiernego stresu, infekcji oraz małej ilości snu, a więc również przemęczenia.

Skoro trzy różne testy ciążowe dały wynik negatywny, to najprawdopodobniej ciążę można wykluczyć, choć dla pewności może Pani dodatkowo oznaczyć stężenie hormonu beta-HCG. Jeśli okres nie pojawi się, pomimo upływu czasu, to proszę udać się do ginekologa, który wykluczy inne przyczyny spóźniającego się okresu, a mogą to być m.in. torbiele, polipy lub mięśniaki macicy.

Temat ten został szerzej opisany w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.