Jaka może być inna przyczyna braku okresu?

Witam . Jestem kobietą dojrzałą płciowo i już 4 dzień spóźnia mi się okres. Uprawiałam seks bez zabezpieczeń ze swoim chłopakiem, lecz on do we mnie nie doszedł . Również wykonałam 2 testy ciązowe : pierwszy 3 dni przed planowanym okres zaś drugi w 2 dzień spóźniającego się okresu i oba były negatywne . Jaka może być inna przyczyna braku okresu ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

powodów spóźniającego się okresu może być wiele. Niekiedy trudno jednoznacznie wskazać przyczynę, ponieważ niewielkie wahania hormonalne zaburzające cykl zdarzają się nawet młodym, zdrowym, regularnie dotychczas miesiączkującym, kobietom.

Do najczęstszych przyczyn braku menstruacji należą: stres, zmiana diety, infekcje i farmaceutyki stosowane podczas choroby. Więcej w naszym artykule, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Niekiedy jednak brak okresu podyktowany jest chorobami dróg rodnych lub chorobami ogólnoustrojowymi czy autoimmunologicznymi. Do przyczyn ginekologicznych należą m.in.: PCOS czy niewydolność ciałka żółtego. By je zdiagnozować, konieczna jest wizyta u ginekologa.

Przyczyny pozaginekologiczne to niestety szerokie spektrum chorób. Wśród nich do najczęstszych należą zaburzenia pracy tarczycy (zwłaszcza niedoczynność), cukrzyca, hiperprolaktynemia, a nawet guzy mózgu. Odsyłam do artykułu, powinien rozwiać Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Jeżeli okres nie pojawi się w najbliższych dniach, proszę ponowić test ciążowy i umówić się na wizytę u specjalisty. Normy dla długości cyklu miesięcznego wynoszą 21-46 dni. Jeżeli więc Pani cykl przekroczy górną granicę, to będzie to znak, że należy pilnie ustalić źródło zaburzeń miesiączkowania.

Sugeruję, by nie martwiła się Pani nadmiernie, ponieważ, jak już wspominałam – nawet stres czy niewielkie zaburzenia hormonalne mogą powodować przesunięcia cyklu.

Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.