Czy Covid zaburzył mój cykl?

Witam Byłam chora na koronawirusa, okres spóźnia mi się już 6 dni. Jest możliwość by wirus miał wpływ na zaburzenie cyklu miesiączkowego? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, jest to możliwe, by bezpośrednią przyczyną zaburzeń menstruacyjnych był COVID-19. Coraz częściej spotykane są pacjentki z rozmaitymi dolegliwościami dotyczącymi cyklu miesiączkowego, które pojawiły się po zachorowaniu na infekcję koronawirusową – poczynając od dokuczliwych objawów PMS, przez nieregularne krwawienia, aż po całkowity zanik miesiączki.

Więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/covid-19-moze-zaburzac-cykl-miesiaczkowy-kobiety-skarza-sie-na-dokuczliwe-objawy.

Oczywiście proszę pamiętać, że przyczyn zaburzeń menstruacji może być wiele – bez badań nie sposób jednoznacznie ocenić, czy źródłem Pani dolegliwości jest COVID-19. Opóźnienie czy zatrzymanie miesiączki może być skutkiem łagodnych i przemijających zaburzeń hormonalnych pojawiających się np. wskutek stresu bądź infekcji, ale też może wskazywać na choroby dróg rodnych – w tym polipy czy mięśniaki.

Jeżeli długość Pani cyklu przekroczy 42-45 dni, a ciąża zostanie wykluczona, wówczas nieodzowna będzie wizyta u ginekologa. Być może badanie USG TV wskaże przyczynę braku miesiączki – w przeciwnym wypadku ginekolog może uznać za stosowne skierowanie Pani na badania hormonalne.

Proszę zapoznać się także z tym materiałem, być może będzie pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.