Czy Covid wpływa na cykl miesiączkowy?

Dzień dobry. Chciałabym zapytać, czy zakażenie covid-19 moze wpływać na cykl miesiączkowy? Prawdopodobnie moglam zarazić się nim 14,15,16 grudnia, gdyż mieszkam na codzień z osobą która w tamtym czasie chorowała. 10 grudnia odbyłam stosunek zabezpieczony prezerwatywą,( 2 dni po ostatnim dniu miesiaczki) sperma nie dostala się do pochwy,gdyż partner skończył poza mną. Według aplikacji "flo" moja owulacja miala nastąpić 21 grudnia, jednak mam wrażenie, że było to kilka dni później. Nie miałam węchu, ani smaku, ponadto członek mojej rodziny również zachorował na covid, z którym mialam bliski kontakt codziennie, więc prawdopodobnie sama przeszlam przez covid. Miesiaczka powinna nastąpić 6 stycznia wg ww aplikacji (co ważne, moje cykle zgadzały się z jej przewidywaniami). Dzis 11 stycznia - 39 dzien cyklu,czyli 5 dzień spóźnienia. Szyjka macicy jest nisko położona, i na tyle otwarta, ze mogę w nią lekko włożyć palec. Temp. Ciała 36.20-33.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skoro odbyła Pani stosunek tuż po miesiączce, dodatkowo stosując zabezpieczenie, a wytrysk nie nastąpił wewnątrz pochwy to ciąża jest mało prawdopodobna, choć nie można jej całkowicie wykluczyć, dlatego najlepiej byłoby wykonać test ciążowy, który na tym etapie będzie już wiarygodny i da Pani jednoznaczną odpowiedź.

Opóźnienie miesiączki może mieć również związek z zachorowaniem na koronawirusa. Wiele kobiet zauważa zmiany w cyklu miesiączkowym po przejściu COVID-19. Najczęściej jest to wzmożony zespół napięcia przedmiesiączkowego, nasilony ból menstruacyjny oraz nieregularne krwawienie.

Niewykluczone więc, że i w Pani przypadku koronawirus mógł wpłynąć na opóźnienie menstruacji. Dzieje się tak nie tyle z powodu samego zachorowania, co na skutek silnego stresu, który często towarzyszy chorobom.

Temat ten został poruszony w artykule pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/covid-19-moze-zaburzac-cykl-miesiaczkowy-kobiety-skarza-sie-na-dokuczliwe-objawy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.