Czy mam zaszczepić się na Covid w bardzo wczesnej ciąży?

Witam jestem zapisana na szczepienie na covid na 19 maja szczepienie miało być wcześniej lecz go przesunięto a staramy się z mężem o dziecko 14 maja mam robić test jesli wyjdzie pozytywny czy mogę się jeszcze zaszczepić czy lepiej zrezygnować w takiej sytuacji?
KOBIETA, 28 LAT 2 miesiące temu

Planowanie ciąży a palenie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zgodnie z najnowszymi doniesieniami ciąża nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19. Eksperci uważają, iż korzyści wynikające ze szczepienia przeważają nad ryzykiem zachorowania na koronawirusa oraz ciężkim przebiegiem choroby.

Rekomendują jednak szczepienie kobiet ciężarnych dopiero po 16. tygodniu ciąży – czyli po zakończeniu procesu organogenezy, która polega na tworzeniu i rozwoju narządów. W związku z tym, jeśli test ciążowy wyjdzie u Pani pozytywny warto wstrzymać się ze szczepieniem.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji i po 16. tygodniu ciąży należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, czy nie widzi on żadnych przeciwwskazań.

Warto również pamiętać, że ciąża zwiększa ryzyko zakrzepicy, dlatego dla ciężarnych zaleca się szczepionki z technologią mRNA.

Temat szczepień ciężarnych na COVID-19 został poruszony w jednym z naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/lekarka-w-ciazy-zaszczepila-sie-przeciwko-covid-19-bede-mogla-ochronic-noworodka. Zachęcamy do lektury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy