Czy przy niewydolności serca można zaszczepić się na Covid?

Mój dziadek ma 69 lat, ostrą niewydolność serca i rozrusznik. Co roku szczepił się na grypę. Czy może zaszczepić się przeciwko covid-19? W CHPL nie ma przeciwskazań do szczepienia (z wyjątkiem nadwrażliwości na składniki szczepionki).

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choroby sercowo-naczyniowe nie stanowią przeszkody do przyjęcia szczepienia przeciwko COVID-19. Przeciwwskazaniem nie są także przyjmowane na stałe leki.

Niewydolność serca zwiększa natomiast prawdopodobieństwo zarażenia oraz ryzyko cięższego przebiegu koronawirusa, dlatego specjaliści zalecają przyjęcie szczepienia. Systematyczne szczepienia na grypę również są zalecane dla pacjentów z tej grupy, stąd zapewne decyzja dziadka o corocznych szczepieniach.

Mimo, że głównym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na składniki szczepionki, to przed podjęciem ostatecznej decyzji, dziadek powinien skontaktować się z lekarzem znającym historię jego chorób.

Wiele nurtujących pytań pojawiło się w wywiadzie, który pojawił się na naszej stronie pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/szczepsieniepanikuj-kompendium-wiedzy-o-szczepieniach. Zachęcamy do lektury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.