Czy mogę zaszczepić się na Covid przy czerwienicy wtórnej?

Witam, mam czerwienice wtorna( nie wiadomo co powoduje), nadcisnienie, astme, hematokryt 55, krwinki czerwne 6mln, płytki krwi 160.Chodze na upusty.Czy moge szczepic sie na covida.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pana sytuacja wymaga osobistej konsultacji medycznej; podane poniżej dane stanowią jedynie pewne ogólne informacje, jednak przy obciążeniu organizmu kilkoma chorobami, to lekarz prowadzący pacjenta powinien wypowiedzieć się co do przeciwwskazań do szczepienia przeciwko COVID-19, a także co do terminu przyjęcia szczepionki lub też wyboru odpowiedniego rodzaju preparatu.

Instytut Hematologii i Transfuzjologii podaje, że skazy krwotoczne nie są co do zasady przeciwwskazaniem do szczepienia, jednak – jeszcze raz powtórzę – szczegółowe informacje/ zalecenia wymagają indywidualnego kontaktu z lekarzem. Osoby, które cierpią na czerwienicę nie powinny przyjmować preparatu firmy Astra Zeneca przeciw COVID-19. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień choroby płuc, a także nadciśnienie tętnicze nie są przeciwwskazaniami do szczepienia przeciw COVID-19. Jednak wskazaniem do odroczenia szczepienia jest zaostrzenie choroby przewlekłej – należy wtedy przełożyć szczepienie do czasu ustąpienia objawów (okres rekonwalescencji) lub ustabilizowania się stanu pacjenta.

Warto z wyprzedzeniem zapoznać się z artykułami dotyczącymi kwalifikacji do szczepień:

https://portal.abczdrowie.pl/kwestionariusz-18-pytan-na-ktore-nalezy-odpowiedziec-przed-szczepieniem-przeciw-covid-19,

https://portal.abczdrowie.pl/szczepsieniepanikuj.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.