Czy osoba z zaburzeniami odżywiania i niską wagą może się zaszczepić na koronawirusa?

Dzień dobry, Chciałabym zapytać, czy osoba z zaburzeniami odżywiania i bardzo niską wagą może zaszczepić się na koronawirusa? Czy są jakieś zalecenia w związku z tym? Było to jakoś badane, sprawdzane?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Niska waga nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia na COVID-19. Jeśli jednak ta kwestia Panią niepokoi, warto skonsultować się jeszcze z lekarzem rodzinnym bądź przed samym zaszczepieniem porozmawiać z osobą kwalifikującą do szczepienia.

Obecnie najważniejszym przeciwwskazaniem do podania szczepionki na koronawirusa jest wystąpienie reakcji alergicznej po pierwszej dawce oraz uczulenie na jakikolwiek składnik znajdujący się w preparacie. Zaleceniem do odroczenia szczepienia jest zaostrzenie choroby przewlekłej, ostra choroba infekcyjna (z temp. powyżej 38,5 st.) oraz niedawne przebycie COVID-19.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z artykułami na naszym serwisie, w których można znaleźć informacje o szczepieniach na koronawirusa:

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-przeciw-covid-19-o-czym-bezwzglednie-trzeba-poinformowac-lekarza-przed-szczepieniem

https://portal.abczdrowie.pl/kwestionariusz-18-pytan-na-ktore-nalezy-odpowiedziec-przed-szczepieniem-przeciw-covid-19

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienia-przeciwko-covid-19-co-sie-stanie-jezeli-nie-przyjmiemy-drugiej-dawki-szczepionki-eksperci-wyjasniaja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.