Czy mogę zrobić tatuaż w tej sytuacji?

Witam, czy 3 tygodnie po przyjęciu pierwszej dawki Pfaizera i 2 tyg przed drugą można zrobić tatuaż? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

szczepionka nie jest przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu – i odwrotnie – tatuaż nie dyskwalifikuje ze szczepienia na Covid-19. Jednak ze względu na to, że tatuaż jest zabiegiem kosmetycznym ingerującym w głębsze warstwy skóry, warto się z nim wstrzymać na około 30 dni po poddaniu się szczepieniu – właśnie tyle wynosi mniej więcej okres gojenia. Istnieje też prawdopodobieństwo powstania stanów zapalnych skóry oraz możliwość komplikacji po zabiegu.

Warto też o swoich wątpliwościach porozmawiać z lekarzem kwalifikującym do szczepienia, który zadecyduje, czy świeżo po wykonaniu tatuażu można się zaszczepić kolejną dawką.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułami, gdzie można znaleźć informacje o szczepieniach na Covid-19:

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-przeciw-covid-19-o-czym-bezwzglednie-trzeba-poinformowac-lekarza-przed-szczepieniem

https://portal.abczdrowie.pl/kwestionariusz-18-pytan-na-ktore-nalezy-odpowiedziec-przed-szczepieniem-przeciw-covid-19

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.