Jaka szczepionka byłaby dla mnie wskazana?

Dzień dobry, chciałabym się zaszczepić na Covid-19, ale obawiam się, ponieważ mam hashimoto i bradykardię oraz w rodzinie występowała zakrzepica. Jaka szczepionka byłaby dla mnie wskazana, czy inaktywowana szczepionka byłaby lepsza od żywej. Proszę o poradę? Pozdrawiam Monika

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w Pani przypadku dobrze byłoby, gdyby o wyborze szczepionki zdecydował lekarz. Obecne dane mówią, że o tym, jak organizm zareaguje na szczepienie decydują skłonności alergiczne oraz infekcja, którą może przechodzić poddający się szczepieniu pacjent. Pomocna w decyzji o zaszczepieniu jest również ankieta, którą pacjent ma obowiązek wypełnić.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułami dotyczącymi kwalifikacji do szczepień:

https://portal.abczdrowie.pl/kwestionariusz-18-pytan-na-ktore-nalezy-odpowiedziec-przed-szczepieniem-przeciw-covid-19,

https://portal.abczdrowie.pl/szczepsieniepanikuj.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.