Czy bradykardia może mieć związek z niedoczynnością tarczycy?

Witam! Od 3 miesięcy leczę się pod kontrolą endokrynologa na niedoczynność tarczycy. Zażywam euthyrox 75 (pół tabletki). Ostatnio źle się czuję, mam zawroty głowy, osłabienie, chrypkę, niskie ciśnienie, mroczki przed oczami. Miałam wykonane EKG z pomiarów wyszło 48. Lekarz rodzinny zalecił wizytę u kardiologa i zażywanie całej tabletki Euthyrox. Czy ta bardykardia może być od niedoczynności tarczycy? Dodam, że przed wykonaniem EKG nie wzięłam tabletek przez dwa dni.
KOBIETA, 31 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Objawy, które Pani opisuje, takie jak zawroty głowy, osłabienie, chrypka, niskie ciśnienie, mroczki przed oczami oraz bradykardia (spowolniona akcja serca), mogą być związane z niedoczynnością tarczycy. Niedoczynność tarczycy może wpływać na różne funkcje organizmu, w tym na pracę serca. Inne możliwe symptomy to nadwaga, ogólne spowolnienie, ciągła senność.

Zmiana dawki Euthyroxu, jak zasugerował Pani lekarz rodzinny, może być konieczna, jednak ważne jest, aby była dokonana pod kontrolą specjalisty endokrynologa. Przerwanie leczenia na dwa dni przed wykonaniem EKG mogło znacząco wpłynąć na wyniki badania poprzez zmianę poziomu hormonów tarczycowych w Pani organizmie – w ten sposób wynik nie jest do końca miarodajny. Regularne monitorowanie poziomu hormonów tarczycy i dostosowanie dawkowania tyroksyny (Euthyroxu) do aktualnych potrzeb Pani organizmu będzie kluczowe w skutecznym leczeniu niedoczynności tarczycy.

Oprócz uwzględnienia związku niedostatku hormonów tarczycowych z pracą serca, dobrym krokiem byłaby również konsultacja z lekarzem kardiologiem, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny bradykardii. Proponuję też zapoznanie się z artykułami wymienionymi niżej:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/bradykardia

https://portal.abczdrowie.pl/tsh-tyroksyna-badanie-tarczycy-wskazania-i-normy

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.