Witam serdecznie!
Domyślam się, iż opisane przez Panią objawy mogą niepokoić.
Czy zapoznawała się Pani z szerszymi informacjami na temat choroby Hashimoto? Niestety, jest to choroba przewlekła i trwająca do końca życia. Hormony tarczycowe, których brakuje przy niedoczynności tarczycy (skutek choroby Hashimoto) mają wpływ na gospodarkę i funkcjonowanie niemal wszystkich narządów i układów w organizmie. Dlatego dobrze jest zapoznać się ze specyfiką tego schorzenia.
Napisała Pani, że przyjmuje Letrox od kilku lat w tej samej dawce. Zapotrzebowanie organizmu na hormony tarczycowe jest zmienne i zależy od aktualnej kondycji ustroju, wagi, a nawet pory roku. W przypadku zdrowej tarczycy, poziom hormonów reguluje się stosownie do zapotrzebowania organizmu człowieka. Kiedy suplementujemy syntetyczne hormony, może się zdarzyć, że dawka dobrze dobrana wcześniej teraz jest za duża lub za mała. Dlatego należy regularnie kontrolować poziomy hormonu przysadki TSH oraz hormonów tarczycowych FT3 i FT4. Najlepiej jest pozostawać pod stałą opieką endokrynologa. Biorąc pod uwagę powyższe, jest możliwe, że Pani serce reaguje na niewłaściwą dla niego aktualnie dawkę lewotyroksyny.
W niedoczynności tarczycy oprócz Letroxu można przyjmować również Euthyrox. Zdarzają się przypadki, iż leczące się osoby różnie reagują na Letrox lub na Euthyrox. Oba leki zawierają lewotyroksynę – sztuczne hormony tarczycy, ale mają w sobie inne substancje towarzyszące. U osób słabo tolerujących jeden lek zdarza się, że po zmianie na drugi z nich jest on lepiej przyswajany, jest mniej objawów ubocznych.
Nie ma oczywiście pewności, że opisywane przez Panią objawy są związane z suplementowaniem lewotyroksyny. Sugerowałabym omówić temat z endokrynologiem, a być może ponownie z kardiologiem i poprosić o badanie Holter EKG serca. Badanie to monitoruje rytm serca całodobowo i jest pomocne, kiedy objawy pojawiają się nieregularnie i trudno je wychwycić w zwykłym EKG.
Pozdrawiam i życzę szybkiego znalezienia przyczyny przykrych objawów.
Zachęcam do lektury na temat badania Holter EKG:
• https://portal.abczdrowie.pl/holter-ekg-jak-je-dobrze-wykonac
• https://portal.abczdrowie.pl/holter-ekg
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy mam wrócić do stosowania Letroxu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy bradykardia może mieć związek z niedoczynnością tarczycy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mam zmienić lek na tarczycę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy Letrox spowodował wzrost wagi? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Hashimoto, zaburzenia rytmu serca komorowe i nadkomorowe oraz przyspieszony puls – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Czy moje wyniki badań wskazują już na niedoczynność tarczycy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy na długość okresu mógł wpłynąć ten lek? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy ta dawka Euthyroxu jest zbyt duża? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy to oznacza, że leki na niedoczynność tarczycy i Hashimoto źle na mnie wpływają? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak długo może zająć unormowanie wypadania włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Lewotyroksyna - działanie leku, wskazania, niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, przeciwwskazania, lewotyroksyna a inne leki, możliwe skutki uboczne
Lewotyroksyna to hormonalny lek stosowany w endokr
Choruje 20 proc. Polaków. Problem nasila się jesienią, a pogłębiają go "porady" z internetu
Jesienią wzrasta zapotrzebowanie na hormony tarczy
Przyjmowała hormon tarczycy na odchudzanie. "Konsekwencje będą się za nią ciągnęły do końca życia"
Endokrynolog Szymon Suwała alarmuje, że hormony ta