Czy moje objawy mają związek z przyjmowaniem Letroxu?

Dzień dobry. Choruję od kilkunastu lat na Hashimoto. Od 6 lat biorę Letrox daw. 100 dziennie. Od dwóch lat co kilka dni mam dziwne ataki trwające kilka minut, podczas których mam wrażenie, jakby na chwilę zatrzymało mi się serce. Potem mam silne duszności, a serce wali jak oszalałe. Byłam dwa razy u kardiologa, ale obaj lekarze stwierdzili, że dopóki nie wyłapią tego ataku na ekg, nic nie mogą stwierdzić. Czy to może być objaw zbyt wysokiej dawki Letroxu? Pozdrawiam,29

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Domyślam się, iż opisane przez Panią objawy mogą niepokoić.

Czy zapoznawała się Pani z szerszymi informacjami na temat choroby Hashimoto? Niestety, jest to choroba przewlekła i trwająca do końca życia. Hormony tarczycowe, których brakuje przy niedoczynności tarczycy (skutek choroby Hashimoto) mają wpływ na gospodarkę i funkcjonowanie niemal wszystkich narządów i układów w organizmie. Dlatego dobrze jest zapoznać się ze specyfiką tego schorzenia.

Napisała Pani, że przyjmuje Letrox od kilku lat w tej samej dawce. Zapotrzebowanie organizmu na hormony tarczycowe jest zmienne i zależy od aktualnej kondycji ustroju, wagi, a nawet pory roku. W przypadku zdrowej tarczycy, poziom hormonów reguluje się stosownie do zapotrzebowania organizmu człowieka. Kiedy suplementujemy syntetyczne hormony, może się zdarzyć, że dawka dobrze dobrana wcześniej teraz jest za duża lub za mała. Dlatego należy regularnie kontrolować poziomy hormonu przysadki TSH oraz hormonów tarczycowych FT3 i FT4. Najlepiej jest pozostawać pod stałą opieką endokrynologa. Biorąc pod uwagę powyższe, jest możliwe, że Pani serce reaguje na niewłaściwą dla niego aktualnie dawkę lewotyroksyny.

W niedoczynności tarczycy oprócz Letroxu można przyjmować również Euthyrox. Zdarzają się przypadki, iż leczące się osoby różnie reagują na Letrox lub na Euthyrox. Oba leki zawierają lewotyroksynę – sztuczne hormony tarczycy, ale mają w sobie inne substancje towarzyszące. U osób słabo tolerujących jeden lek zdarza się, że po zmianie na drugi z nich jest on lepiej przyswajany, jest mniej objawów ubocznych.

Nie ma oczywiście pewności, że opisywane przez Panią objawy są związane z suplementowaniem lewotyroksyny. Sugerowałabym omówić temat z endokrynologiem, a być może ponownie z kardiologiem i poprosić o badanie Holter EKG serca. Badanie to monitoruje rytm serca całodobowo i jest pomocne, kiedy objawy pojawiają się nieregularnie i trudno je wychwycić w zwykłym EKG.

Pozdrawiam i życzę szybkiego znalezienia przyczyny przykrych objawów.

Zachęcam do lektury na temat badania Holter EKG:

https://portal.abczdrowie.pl/holter-ekg-jak-je-dobrze-wykonac

https://portal.abczdrowie.pl/holter-ekg

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.