Czy mam zmienić lek na tarczycę?

Witam. Od 3-4 miesięcy zażywam euthyrox 25 na problemy z tarczycą. Jest mi ciągle zimno nawet jak w domu jest 25 stopni. Czy to znaczy że będzie tak ciągle czy muszę zmienić tabletki?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Zakładam, iż przyjmowanie przez Panią leku Euthyrox jest związane z postawioną diagnozą niedoczynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest to stan, w którym gruczoł tarczowy produkuje za mało hormonów trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4), za mało, by organizm był w stanie prawidłowo funkcjonować. Powyższe hormony wpływają na wszystkie układy ustroju, dlatego objawy doświadczane w tym schorzeniu są bardzo różnorodne. Jednym z nich jest niska tolerancja zimna, czy też odczuwanie ciągłego zimna, o którym Pani napisała. Inne to ciągłe zmęczenie, chroniczna senność, problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, zaparcia, nadmierne wypadanie włosów, drażliwość.

Euthyrox jest to syntetyczny hormon tarczycy, którego suplementowanie pomaga wyrównać niedobory w niedoczynności. Jest to nie tyle leczenie choroby, co uzupełnianie niedomiaru tak, by organizm mógł poprawnie funkcjonować. Zapotrzebowanie na powyższe hormony jest zmienne w czasie i zależy od wielu czynników, jak chociażby źródło choroby - przyczyna, dla którego gruczoł tarczowy nie funkcjonuje prawidłowo. Dlatego często dobranie właściwej dawki lewotyroksyny jest utrudnione i wiąże się z podejmowaniem próby na określonej dawce, wykonaniem stosownych badań i w razie potrzeby zmianie dawki. Jeśli nadal odczuwa Pani objawy niedoczynności, bardzo możliwe, że dawka L-tyroksyny jest po prostu za niska. Badania, które należałoby wykonać to oznaczenie poziomu TSH (hormon przysadkowy regulujący pracę tarczycy) oraz FT3 i FT4.

Sugeruję zatem kontakt z lekarzem endokrynologiem, by kontynuować diagnostykę oraz dobrać właściwą dla Pani suplementację.

Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli zapalenie gruczołu tarczowego. Więcej na ten temat może Pani przeczytać w artykule - https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto lub na temat niedoczynności tarczycy w ogólności - https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie.

Pozdrawiam i życzę opanowania przykrych dolegliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.