Kiedy zauważę działanie leku?

Witam, Od miesiąca biorę lek Euthyrox 25. Mam 20 lat, stężenie TSH 3,2 na USG wyszło,że mam za małą tarczycę- jej objętość to 7 ml. Ponadto towarzyszy mi wiele objawów, m.in. przytycie (nie da się schudnąć, próbowałam wieloma metodami), zaparcia, podwyższony poziom cholesterolu, stałe uczucie zimna itp. Moje pytanie sprowadza się do kwestii kiedy mogę zauważyć działanie leku? Od ponad pół roku nie mieszczę się w spodnie (przytyłam głównie w okolicy brzucha i ud) i zależy mi na powrocie do dawnego stanu zdrowia i samopoczucia. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

TSH to hormon wytwarzany przez przysadkę – jego zadaniem jest kontrola i regulacja pracy tarczycy. W Pani wypadku jego poziom jest co prawda w normie, jednak w górnym jej przedziale. Ponadto badanie USG wykazało niewielki rozmiar gruczołu tarczowego, czyli produkuje on za mało hormonów tarczycowych, a Pani towarzyszą objawy niedoczynności tarczycy. Ponieważ ww. hormony mają wpływ na niemal wszystkie układy w organizmie, niedoczynność tego organu daje różnorodne symptomy widoczne w różnych obszarach funkcjonowania zdrowotnego. Według specjalistów TSH kobiety w wieku rozrodczym nie powinno przekraczać poziomu 2,5.

Dobrze byłoby, gdyby zbadała Pani również poziom hormonów tarczycy – FT3 i FT4 oraz wykonała badanie mierzące poziom przeciwciał anty-TG i anty-TPO, dzięki którym będzie można potwierdzić lub wykluczyć, czy przyczyną zmniejszania się ilości tkanki tarczycy nie jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy – czyli choroba Hashimoto.

W przypadku niedoczynności tarczycy potrzebna jest farmakoterapia mająca na celu uzupełnienie powstałych niedoborów. Euthyrox jest sztuczną lewotyroksyną, która ma za zadanie zastąpić tę wytwarzaną przez tarczycę. Dawka 25 jest dosyć niska, najlepiej byłoby po pewnym okresie suplementacji powtórzyć badania i potwierdzić, czy jest wystarczająca. Pełne wysycenie organizmu tyroksyną następuje po około 4 tygodniach przyjmowania takiej samej dawki. Wówczas należałoby wykonać ponowne badania. Jeśli poziom będzie zadowalający, prawdopodobnie przykre objawy będą powoli ustępowały. Możliwy jest też scenariusz, że potrzebna będzie ponowna konsultacja z lekarzem endokrynologiem, omówienie wyników badań i objawów i być może podniesienie dawki leku.

W tych artykułach przeczyta Pani więcej na temat objawów niedoczynności tarczycy:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

Pozdrawiam ciepło i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.