Hormony a zachowanie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Hormon tyreotropowy, czyli TSH to substancja wytwarzana przez przysadkę w celu regulacji pracy tarczycy - dzięki sprzężeniu zwrotnemu. W odpowiedzi na poziom tyreotropiny gruczoł tarczowy wytwarza odpowiednią ilość hormonów, których poziom możemy zmierzyć dzięki badaniu wolnych frakcji FT3 i FT4.

Wyniki tych badań należy traktować pomocniczo, pełna interpretacja stanu zdrowotnego pacjenta powinna uwzględnić kontekst, w którym je wykonano, to znaczy wiek i płeć badanego, potencjalna obecność przewlekłych chorób i stale zażywanych leków (mogą wpłynąć na wyniki). Nie bez znaczenia jest również fakt, czy pacjentowi towarzyszą jakiekolwiek specyficzne objawy. Zgodnie z zaleceniami, u kobiety w wieku rozrodczym TSH nie powinno przekraczać poziomu 2,5.

Nie wiem, jaka jest przyczyna wykonania przez Panią opisanych badań laboratoryjnych. Czy są to jakieś symptomy zdrowotne, czy może historia rodzinna? W tej chwili Pani wyniki wyglądają na prawidłowe. Być może, w zależności od powodów wykonania badań, przydatne będzie powtórzenie ich za kilka miesięcy.

W poniższych znajdzie Pani kilka słów na omawiany temat:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

Pozdrawiam ciepło i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty