Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co mam myśleć o takim tsh?

Witam zrobiłem sobie niedawno badania na TSH i otrzymałem wynik 6,000 µIU/ml co może to oznaczać? Na razie planuję kierować się do endokrynologa. Jeżeli zrobiłbym teraz badania(FT3, FT4 i anty hpo) to za te kilka miesięcy one przepadną i będzie trzeba jeszcze raz robić?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT 12 miesięcy temu

Problemy hormonalne kobiet

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, TSH, czyli hormon tyreotropowy, działa na gruczoł tarczowy i pobudza do wydzielania hormony: tyroksynę i trójjodotyroninę. Normy dla TSH są zależne od wieku oraz płci i od metody danego laboratorium – a nawet wówczas widełki dla stężenia hormonu są dość szerokie, dlatego po wykonaniu badań należy skonsultować je z endokrynologiem. W Pana przypadku taki wynik TSH wychodzi dużo ponad normę dla pańskiego wieku oraz płci (0,27-4,2 µIU/ml) i może świadczyć o niedoczynności tarczycy. Więcej o normach dla hormonu tyreotropowego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy.
Zwłaszcza jeżeli doskwierają Panu dolegliwości sugerujące tę chorobę, takie jak: problemy z metabolizmem, spadek nastroju, zwiększona wrażliwość na niską temperaturę, senność czy zaburzenia koncentracji, warto wykonać badania dodatkowe. W przypadku TSH, ale też badania na oznaczenie ft3 i ft4, to warto by badania były wykonane przed wizytą u lekarza, natomiast jeśli nie jest to możliwe – badania mogą być z wcześniejszego okresu, gdyż wartości hormonów zmieniają się w stosunkowo długim okresie. O badaniu może Pan przeczytać również w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-tyroksyna-badanie-tarczycy-wskazania-i-normy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy