Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 1 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co mam myśleć o takim poziomie tsh?

Witam serdecznie. Poziom TSH wynosi 5,8 przy normie w zakresie 0.55-4.8 Lekarz rodzinny w Holandii (tu mieszkam) nie zaleca konsultacji z lekarzem endkonrynologiem. Mam 30 lat, nie planuje ciąży (urodziłam 2 dzieci ) Dziękuję i pozdrawiam
KOBIETA, 30 LAT 10 miesięcy temu

Problemy hormonalne kobiet

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

prawidłowy poziom TSH warunkujący właściwą prace gruczołu tarczowego jest istotny nie tylko dla kobiet planujących ciążę, ale dla każdego człowieka – niezależnie od płci i wieku. W Pani przypadku normy zostały przekroczone dość znacznie – choć zakładają one, że wysokość TSH może się wahać między 0,55 a 4,8, to jednak dla każdej grupy wiekowej oraz płci prawidłowy wynik będzie miał inne widełki. Więcej o TSH i badaniach tarczycy w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Poziom hormonu tyreotropowego (TSH) dla kobiety w Pani wieku powinien być bliższy 3,00 mlU/ml, natomiast 5,8 mlU/ml to wynik zdecydowanie za wysoki. Jeżeli dodatkowo ma Pani jakieś niepokojące objawy czy dokuczliwe dolegliwości, sugeruję niezwłocznie zgłosić się do specjalisty – endokrynologa. Warto poszerzyć diagnostykę również o hormony T3 i T4, gdyż niewykluczone, że ma Pani niedoczynność tarczycy. Więcej o chorobie i towarzyszących jej objawach przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy