Co mam myśleć o takim poziomie tsh?

Witam serdecznie. Poziom TSH wynosi 5,8 przy normie w zakresie 0.55-4.8 Lekarz rodzinny w Holandii (tu mieszkam) nie zaleca konsultacji z lekarzem endkonrynologiem. Mam 30 lat, nie planuje ciąży (urodziłam 2 dzieci ) Dziękuję i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawidłowy poziom TSH warunkujący właściwą prace gruczołu tarczowego jest istotny nie tylko dla kobiet planujących ciążę, ale dla każdego człowieka – niezależnie od płci i wieku. W Pani przypadku normy zostały przekroczone dość znacznie – choć zakładają one, że wysokość TSH może się wahać między 0,55 a 4,8, to jednak dla każdej grupy wiekowej oraz płci prawidłowy wynik będzie miał inne widełki. Więcej o TSH i badaniach tarczycy w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Poziom hormonu tyreotropowego (TSH) dla kobiety w Pani wieku powinien być bliższy 3,00 mlU/ml, natomiast 5,8 mlU/ml to wynik zdecydowanie za wysoki. Jeżeli dodatkowo ma Pani jakieś niepokojące objawy czy dokuczliwe dolegliwości, sugeruję niezwłocznie zgłosić się do specjalisty – endokrynologa. Warto poszerzyć diagnostykę również o hormony T3 i T4, gdyż niewykluczone, że ma Pani niedoczynność tarczycy. Więcej o chorobie i towarzyszących jej objawach przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.