Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 0 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie cholesterolu

Badanie cholesterolu pozwala ustalić stopień ryzyka chorób układu sercowo ? naczyniowego. Dr Piotr Gryglas, kardiolog, informuje, jakie działania należy podjąć, aby podczas poddawania się temu badaniu, uzyskany wynik był rzeczywisty.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

Pani TSH może być nieco za wysokie – młode kobiety, w wieku prokreacyjnym, powinny utrzymywać TSH na poziomie bliższym dolnej granicy, maksymalnie 2,5-3,00 mU/l.

Natomiast, by móc mówić o jakichkolwiek nieprawidłowościach, należy odnieść się do czegoś więcej niż sam wynik TSH – bardzo ważny jest w tym wypadku poziom pozostałych hormonów tarczycowych – fT3 i fT4, może być konieczne także oznaczenie poziomu przeciwciał anty-TPO i anty-TG. Dopiero wszystkie te parametry mogą wskazać, czy podniesiony poziom TSH ma związek z niedoczynnością tarczycy i czy jest ona ewentualnie związana z zaburzeniami pracy przysadki mózgowej.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Wreszcie poza wynikami badań laboratoryjnych nie bez znaczenia pozostaje samopoczucie pacjentki – jeżeli doskwierają jej typowe dla niedoczynności tarczycy dolegliwości, takie jak np. nagły przyrost wagi, sucha skóra, problemy trawienne – zaparcia, zmęczenie, osłabienie, drażliwość, to jest to ważna wskazówka dla specjalisty, że gruczoł tarczowy może nie funkcjonować prawidłowo i konieczne jest rozpoczęcie diagnostyki, a w dalszej kolejności leczenie niedoczynności tarczycy.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy