Jak należy dbać o układ odpornościowy?

Układ immunologiczny to potężna broń w walce z różnymi chorobami. Czy wiesz, jak o niego zadbać, by cieszyć się zdrowiem przez długi czas? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

Pani TSH może być nieco za wysokie – młode kobiety, w wieku prokreacyjnym, powinny utrzymywać TSH na poziomie bliższym dolnej granicy, maksymalnie 2,5-3,00 mU/l.

Natomiast, by móc mówić o jakichkolwiek nieprawidłowościach, należy odnieść się do czegoś więcej niż sam wynik TSH – bardzo ważny jest w tym wypadku poziom pozostałych hormonów tarczycowych – fT3 i fT4, może być konieczne także oznaczenie poziomu przeciwciał anty-TPO i anty-TG. Dopiero wszystkie te parametry mogą wskazać, czy podniesiony poziom TSH ma związek z niedoczynnością tarczycy i czy jest ona ewentualnie związana z zaburzeniami pracy przysadki mózgowej.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Wreszcie poza wynikami badań laboratoryjnych nie bez znaczenia pozostaje samopoczucie pacjentki – jeżeli doskwierają jej typowe dla niedoczynności tarczycy dolegliwości, takie jak np. nagły przyrost wagi, sucha skóra, problemy trawienne – zaparcia, zmęczenie, osłabienie, drażliwość, to jest to ważna wskazówka dla specjalisty, że gruczoł tarczowy może nie funkcjonować prawidłowo i konieczne jest rozpoczęcie diagnostyki, a w dalszej kolejności leczenie niedoczynności tarczycy.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty