Co oznaczają te wyniki badań podczas stosowania Euthyroxu?

Dzień dobry. Od 8 lat leczę się na niedoczynność tarczycy. Od dłuższego czasu (myślę, że około 3 lata) przyjmuję euthyrox 75. Dziś odebrałam wyniki badań: TSH 1,47 (zakres 0,27-4,2), FT3 2,66 (zakres 2,00-4,40), FT4 1,02 (zakres 0,93-1,70). W zeszłym roku TSH wynosiło 0,58, FT3 2,98, a FT4 1,6 (zakresy referencyjne takie same jak). Nie mam żadnych niepokojących objawów, pozostałe wyniki są w normie. Czy taka zmiana powinna wiązać się z przepisaniem większej dawki euthyroxu? Chciałabym zasięgnąć opinii przed wizytą u lekarza.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Normy TSH (hormon tyreotropowy przysadki) zależą od płci oraz wieku pacjenta. Ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na hormony tarczycowe, poziom TSH może się powoli podnosić i jest to uwzględniane w zakresie referencyjnym. Norma TSH dla 30-latki oscyluje pomiędzy 0,4–4,5 mU/l.

W Pani wypadku zarówno pierwszy, jak i drugi wynik TSH są niewysokie. Ponieważ poziom tyreotropiny wpływa na pracę tarczycy na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego, widać to wyraźnie w Pani wynikach: TSH rośnie, poziom FT3 i FT4 spada.

Euthyrox zawiera sztuczną lewotyroksynę. W sytuacji, gdy gruczoł tarczowy produkuje zbyt mało hormonów, suplementacja pomaga doprowadzić organizm do stanu klinicznej i biochemicznej eutyreozy (czyli optymalnego poziomu hormonów tarczycowych). Powyższe hormony mają wpływ na funkcjonowanie wszystkich układów i dlatego jest to tak istotne.

Zarówno wyniki sprzed roku, jak i aktualne są prawidłowe. Natomiast należy pamiętać, iż rzetelna ocena stanu Pani tarczycy wymaga wzięcia pod uwagę również kontekstu, w którym wykonano badania. Bardzo istotnym elementem są tutaj doświadczane objawy i jeśli w Pani wypadku nie występują, prawdopodobnie nie ma potrzeby zwiększania dawki Euthyroxu. Przypuszczam, że lekarz zaleci kolejną kontrolę za kilka miesięcy, by ocenić, czy zmiana w TSH będzie się pogłębiała.

Istotną sprawą jest również przyczyna niedoczynności tarczycy. Czy wykonywała Pani badania przeciwciał anty-TG i anty-TPO? Wyniki pozwoliłyby wykluczyć lub potwierdzić wystąpienie autoimmunologicznej choroby gruczołu tarczowego – Hashimoto. W takim wypadku własne przeciwciała niszczą tkanki tarczycy i może ona z czasem produkować coraz mniej hormonów. Podobnie, wiele informacji może dostarczyć wykonanie USG tarczycy.

Jeśli powyższe badania już są za Panią, prawdopodobnie pozostanie jedynie kwestia monitorowania wyników w czasie. Oczywiście, ostateczna decyzja należy do lekarza endokrynologa, na podstawie innych informacji o Pani zdrowiu, przewlekłych chorobach, czy przyjmowanej farmakoterapii.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

Zachęcam również do przeczytania artykułów

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/tsh-tyroksyna-badanie-tarczycy-wskazania-i-normy

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.