Jak ocenić te wyniki badań hormonalnych tarczycy u 28-latki?

Dzień dobry, 11 czerwca robiłam badania, otrzymując następujące wyniki: TSH - 0,011ulU/ml ft3 - 4,10pmol/l ft4 - 12,95pmol/l aTPO - <9,0IU/ml Przeciwciała przeciw receptorom TSH - 1,82IU/l Po 3 tygodniach zrobiłam następujące badania: TSH - 6,578ulU/ml ft3 - 3,54pmol/l ft4 - 9,38pmol/l ATG - 14,4IU/ml Co może wywoływać tak radykalna zmianę i wzrost TSH na przestrzeni 3 tygodni przy jednoczesnej obecności przeciwciał przeciw receptorom TSH i wolnych hormonów w normie (mimo lekkiego obniżenia)?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie.

TSH (tyreotropina) ma za zadanie regulowanie pracy tarczycy, przy pomocy ujemnego sprzężenia zwrotnego. Dlatego, upraszając, zbyt wysokie TSH sugeruje niedoczynność tarczycy, a zbyt niskie nadczynność.

Normy TSH są zależne od wieku i płci, w przypadku kobiety 30-letniej zakres referencyjny mieści się między wartościami 0,4–4,5 mU/l. Opisane przez Panią wyniki sugerują rozwijającą się niedoczynność kliniczną. TSH rośnie, a wyniki FT3 i FT4 spadają. Na razie hormony tarczycowe są w normie, jednak poziom przeciwciał anty-TG mówi o toczącym się stanie zapalnym. W kontekście tarczycy oznacza to chorobę Hashimoto, w której własny układ odpornościowy atakuje tkanki gruczołu tarczowego, który ulega powolnemu niszczeniu. W miarę upływu czasu tarczyca produkuje coraz mniej hormonów i skutkiem są objawy niedoczynności tarczycy.

Nie wspomniała Pani, czy doświadcza jakichkolwiek symptomów sugerujących problemy w funkcjonowaniu gruczołu tarczycowego. Proszę zwrócić na nie uwagę. Dla przykładu będą to: sucha skóra na łokciach i kolanach, przewlekłe zmęczenie, senność, przybieranie na wadze, nadmierne wypadanie włosów, problemy z koncentracją uwagi i pamięcią.

Lekarz endokrynolog powinien dokonać interpretacji Pani wyników, uwzględniając ich kontekst, tj. czy doświadcza Pani objawów choroby, czy choruje przewlekle na inne schorzenia, czy bierze leki, które mogłyby wpłynąć na wyniki badań. Sugeruję wizytę u endokrynologa, prawdopodobnie za jakiś czas będzie potrzebne powtórzenie badań i obserwacja wyników w czasie. Dobrze byłoby również wykonać USG tarczycy, które może potwierdzić lub wykluczyć chorobę Hashimoto.

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Poniżej znajdzie Pani więcej informacji:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.