Co oznaczają takie wyniki badania hormonów tarczycy u 28-latki?
Witam proszę o interpretację wyników ft3 6.02 norma 3.80-6.00 Ft4 10.34 norma 7.86-14.41 Tsh 2.45 norma 0.38- 5-33 Anty tpo 80.7 norma poniżej 9.0 Anty tg 0.1 norma poniżej 4.0 Na USG dwie zmiany do obserwacji.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry!
Zadaniem TSH (hormonu tyreotropowego) jest regulowanie funkcji gruczołu tarczowego. Dzieje się to przez sprzężenie zwrotne, ilość tyreotropiny jest sygnałem, czy tarczyca ma zwiększyć, czy zmniejszyć produkcję hormonów. Mówimy o tyroksynie – T4 oraz śladowych ilościach trijodotyroniny – T3. Z tego powodu często w przypadku podejrzenia problemów w pracy tarczycy, diagnostykę rozpoczyna się od oznaczenia poziomy tyreotropiny.
Uzyskanie pełnego obrazu tarczycy jest możliwe, gdy lekarz ma możliwość ocenić jednocześnie kilka zmiennych. Są to wyniki badań TSH, a także wolne frakcje FT3 i FT3, przeciwciała anty-TG i anty-TPO oraz wywiad kliniczny. W ramach wywiadu specjalista bierze pod uwagę, jakich objawów doświadcza pacjent, na jakie inne choroby przewlekłe choruje, czy przyjmuje jakieś stałe leki. Często pomocne jest również USG tarczycy.
Wyniki badań, które Pani zacytowała są nietypowe. Zazwyczaj przy TSH w normie (u Pani na poziomie przyjmowanym za właściwy dla kobiety w wieku rozrodczym) również hormony tarczycowe mają odpowiedni poziom. Jednak w Pani wypadku FT3 jest wysokie, minimalnie ponad normą.
Takie wyniki mogą mieć różną etiologię. Dla przykładu wyniki badań mogą być zafałszowane np. przez przyjmowanie niektórych leków, nieregularne zażywanie sztucznej tyroksyny, albo przyjęcie tyroksyny tuż przed badaniem. Poziom FT3 może zostać poniesiony przez badania obrazowe z użyciem kontrastu, na skutek leczenia metforminą, heparyną, preparatami z jodem, lekami przeciwpadaczkowymi, glikokortykoidami lub propranololem.
Wysoki poziom przeciwciał anty-TPO wskazuje, iż w Pani organizmie toczy się autoimmunologiczny proces zapalny. Najprawdopodobniej jest to choroba Hashimoto – przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy. Możliwe, iż jest to jej początkowa ostra faza i stąd na razie wysoki poziom hormonów.
Nie napisała Pani, jaka jest przyczyna wykonania badań, lekarz powinien dokonać ich interpretacji w oparciu o informacje o objawach. Dobrze byłoby, by znalazła się Pani pod opieką lekarza endokrynologa, który ustali dalsze postępowanie. Zapewne za jakiś czas będzie potrzebne powtórzenie badań i obserwacja stanu Pani tarczycy.
Zapraszam również do lektury artykułów na podobne tematy:
https://portal.abczdrowie.pl/tyreotoksykoza
https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\
https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.