Dzień dobry!
Zadaniem TSH (hormonu tyreotropowego) jest regulowanie funkcji gruczołu tarczowego. Dzieje się to przez sprzężenie zwrotne, ilość tyreotropiny jest sygnałem, czy tarczyca ma zwiększyć, czy zmniejszyć produkcję hormonów. Mówimy o tyroksynie – T4 oraz śladowych ilościach trijodotyroniny – T3. Z tego powodu często w przypadku podejrzenia problemów w pracy tarczycy, diagnostykę rozpoczyna się od oznaczenia poziomy tyreotropiny.
Uzyskanie pełnego obrazu tarczycy jest możliwe, gdy lekarz ma możliwość ocenić jednocześnie kilka zmiennych. Są to wyniki badań TSH, a także wolne frakcje FT3 i FT3, przeciwciała anty-TG i anty-TPO oraz wywiad kliniczny. W ramach wywiadu specjalista bierze pod uwagę, jakich objawów doświadcza pacjent, na jakie inne choroby przewlekłe choruje, czy przyjmuje jakieś stałe leki. Często pomocne jest również USG tarczycy.
Wyniki badań, które Pani zacytowała są nietypowe. Zazwyczaj przy TSH w normie (u Pani na poziomie przyjmowanym za właściwy dla kobiety w wieku rozrodczym) również hormony tarczycowe mają odpowiedni poziom. Jednak w Pani wypadku FT3 jest wysokie, minimalnie ponad normą.
Takie wyniki mogą mieć różną etiologię. Dla przykładu wyniki badań mogą być zafałszowane np. przez przyjmowanie niektórych leków, nieregularne zażywanie sztucznej tyroksyny, albo przyjęcie tyroksyny tuż przed badaniem. Poziom FT3 może zostać poniesiony przez badania obrazowe z użyciem kontrastu, na skutek leczenia metforminą, heparyną, preparatami z jodem, lekami przeciwpadaczkowymi, glikokortykoidami lub propranololem.
Wysoki poziom przeciwciał anty-TPO wskazuje, iż w Pani organizmie toczy się autoimmunologiczny proces zapalny. Najprawdopodobniej jest to choroba Hashimoto – przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy. Możliwe, iż jest to jej początkowa ostra faza i stąd na razie wysoki poziom hormonów.
Nie napisała Pani, jaka jest przyczyna wykonania badań, lekarz powinien dokonać ich interpretacji w oparciu o informacje o objawach. Dobrze byłoby, by znalazła się Pani pod opieką lekarza endokrynologa, który ustali dalsze postępowanie. Zapewne za jakiś czas będzie potrzebne powtórzenie badań i obserwacja stanu Pani tarczycy.
Zapraszam również do lektury artykułów na podobne tematy:
• https://portal.abczdrowie.pl/tyreotoksykoza
• https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\
• https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co oznaczają te wyniki badań tarczycy u 27-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznaczają te wyniki badań u 32-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak ocenić te wyniki badań hormonów tarczycy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wyniki badań hormonów tarczycy i anty-TPO, anty-TG – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Co oznaczają wyniki badań tarczycy u 34-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak ocenić te wyniki badań hormonalnych tarczycy u 28-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza taki opis USG tarczycy u 22-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wyniki badań hormonów tarczycy i wysoki poziom przeciwciał przeciwko TG – odpowiada Lek. Jacek Miśkiewicz
- Na co wskazują te wyniki badań tarczycy u 27-latka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy muszę zrobić jakieś dodatkowe badania? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Anty-TG - co to jest, wskazania do badania, normy, interpretacja
Anty-TG to badania przeciwciał przeciwtarczycowych
Diagnostyka choroby Hashimoto - objawy i badanie przedmiotowe, laboratoryjne, USG, biopsja
Niedoczynność tarczycy to zespół objawów kliniczny
Przewlekłe zmęczenie, wzrost wagi, problemy trawienne? To może być niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy to najczęstsze zaburzenie p