Co oznacza taki opis USG tarczycy u 22-latki?
Witam co oznacza jeżeli z krwi wyszło ze tarczyca w normie a na usg opisano badanie ze USG SUGERUJE AITD , oraz torbiel 5,5 mmm Czy może być tak ze z krwi tarczycy nie wykryto a na usg tak?

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam serdecznie!
W sytuacji podejrzenia problemów zdrowotnych z tarczycą pierwszym badaniem zaleconym przez lekarza będzie oznaczenie poziomu hormonów przysadki TSH. Hormon tyreotropowy reguluje pracę gruczołu tarczowego poprzez sprzężenie zwrotne. Na sygnał z przysadki tarczyca wydziela hormony trijodotyroninę – T3 i tyroksynę - T4. Ich poziom jest oznaczany w badaniu laboratoryjnym FT3 i FT4. Przypuszczam zatem, że mówiąc o prawidłowych wynikach z krwi, miała Pani na myśli TSH, FT3 i opcjonalnie FT4.
Autoimmunizacyjne choroby tarczycy (ang. autoimmune thyroid diseases, inaczej AITD) należą do bardzo częstych chorób z immunoautoagresji. Tym mianem określa się dwie choroby: Hashimoto (najczęstsza przyczyna niedoczynności) oraz choroba Gravesa-Basedowa (prowadząca do nadczynności tarczycy).
W historii choroby tarczycy, jest możliwy taki moment, gdy badania z krwi nie ukazują jeszcze niedoborów hormonalnych, natomiast USG tego organu oraz wyniki badania przeciwciał anty-TG i anty-TPO wskazują na postępujący proces niszczenia tkanki tarczycy. Dlatego lekarz dokonuje interpretacji wyników badań w szerszym kontekście, tzn. bierze pod uwagę płeć, wiek pacjenta, jego inne choroby przewlekłe, przyjmowane leki, wyniki badań oglądane całościowo oraz – wywiad z pacjentem, jego objawy, których doświadcza w codzienności.
W związku z powyższym, zachęcam do konsultacji uzyskanych wyników badań z lekarzem endokrynologiem, który oceni potrzebę pogłębienia diagnostyki i zaleci dalsze postępowanie.
Więcej na temat chorób tarczycy znajdzie Pani np. tutaj:
https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy
https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy
https://portal.abczdrowie.pl/uwaga-hashimoto
https://portal.abczdrowie.pl/choroby-tarczycy-atakuja-coraz-czesciej
https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.