Co oznacza wynik badania tarczycy u 36-latka?

Witam. 12.04 oraz 29.04 robiłem usg tarczycy. Obydwa wyniku sa takie same Tarczyca w polozeniu typowym, prawidłowej wielkości, jednorodna, bez zmian ogniskowych, przekrwiona w opcjach doppelerowskich. Wskazano ocenę poziomu anty-TPO, anty-TG, ft4,ft3,TSH. Wszystkie wyniki są w normie(badanie wykonano 12.04) czy powinienem jeszczecraz powtorzyc badanie? Czy mam się czym martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadanie pytania na łamach naszego portalu.

Niestety nie napisał Pan, jaki był powód wykonania badań laboratoryjnych oraz USG. Zazwyczaj poziom TSH (hormon tyreotropowy przysadki) oraz FT3 i FT4 są oznaczane w przypadku podejrzenia zaburzeń w pracy tarczycy. Z kolei przeciwciała anty-TG i anty-TPO potwierdzają lub wykluczają obecność autoimmunologicznego zapalenia tego gruczołu, czyli choroby Hashimoto jako przyczyny nieprawidłowości – w tym wypadku niedoczynności.

Przesłanką do wykonania badań mogą być doświadczane objawy lub rodzinna historia i badanie kontrolne.

Ponieważ nie wymienił Pan swoich wyników badań, nie jestem w stanie odnieść się do nich konkretnie. Jednak proszę pamiętać, że same normy są jedynie pomocnicze. Ostatecznej oceny stanu zdrowia dokonuje specjalista endokrynolog, na podstawie kontekstu w którym wykonano badanie, czyli jest to wiek i płeć pacjenta, inne przewlekłe choroby, stale przyjmowane leki (które mogą wpłynąć na wyniki badań). Bardzo ważny jest również wywiad kliniczny – czyli rozmowa o wszelkich objawach, samopoczuciu pacjenta.

Dopiero posiadając wszystkie informacje wyżej lekarz może stwierdzić, że w pracy gruczołu tarczowego nie widzi żadnych nieprawidłowości lub że np. zmiany są niewielkie i badania należy powtórzyć za jakiś czas.

Dobrze byłoby również zwrócić uwagę na fakt, że aby móc porównywać wyniki badań TSH, FT3 i FT4 należy robić je o podobnej porze, gdyż poziom hormonów w organizmie jest zmienny na przestrzeni doby.

Pozdrawiam ciepło i życzę wiele zdrowia.

Zachęcam też do lektury poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.