Co oznaczają te wyniki badań hormonów tarczycy u 27-latka?

Dzień dobry, proszę o interpretację wyników, gdyż nie mam teraz jak pójść do lekarza: TSH 3,070, norma: 0,270 - 4,200 FT3 5,09, norma: 3,10-6,80 FT4 16,02, norma: 12,00-22,00 Z góry dziękuję. Dodam, że mam 27 lat

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za pytanie zadane na łamach naszego portalu.

Niestety, nie napisał Pan, z jakiego powodu wykonywał wymienione badania laboratoryjne, a dla pełnej interpretacji wyników jest to ważna informacja. Zazwyczaj poziom tyreotropiny (TSHhormonu przysadkowego) jest oznaczany w sytuacji podejrzenia nieprawidłowości w pracy tarczycy. Podejrzenia mogą być spowodowane wystąpieniem objawów, dla których poszukiwane jest źródło lub ewentualnie badanie kontrolne wykonuje się z powodu historii zaburzeń w funkcjonowaniu gruczołu tarczowego w rodzinie pacjenta.

Normy laboratoryjne dla wyników TSH, FT3 i FT4 są pomocnicze. Ostateczna interpretacja stanu tarczycy badanego należy do lekarza endokrynologa, który bierze pod uwagę również takie zmienne, jak doświadczane objawy, dotychczasowe choroby przewlekłe, czy przyjmowane leki, czyli cały wywiad kliniczny. Ważny jest wiek i płeć pacjenta, ponieważ z biegiem lat zapotrzebowanie na hormony tarczycowe wzrasta.

Przyjmuje się, że TSH mężczyzny w wieku około 30 lat powinno znajdować się w przedziale od 0,4 do 4,5 mU/l. Zatem Pana wyniki hormonu tyreotropowego oraz wolnych frakcji T3 i T4 wyglądają na prawidłowe – biorąc pod uwagę jedynie statystykę. Jednak, jeśli doświadcza Pan objawów sugerujących niedoczynność (wynik TSH jest blisko górnej granicy normy), to konsultacja z lekarzem endokrynologiem mogłaby być jednak pomocna.

Pozdrawiam ciepło i życzę powodzenia.

Zachęcam też do lektury poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.