Na co wskazują te wyniki badań tarczycy u 26-latki?

Witam, chciałam się dowiedzieć czy moje wyniki tarczycy są w porządku czy powinnam zacząć się martwic i ustalić termin do lekarza. Mam 26 lat, mama jest po zabiegu usunięcia tarczycy. Moje wyniki badań TSH 2.31 FT4 15.6 FT3 5,79 Przeciwciała <9 oraz 10.8 Wyniki na dzisiejszy dzień W październiku poziom TSH miałam 2.38 A w grudniu2020 wynosił 1.47 Czy to są sle wyniki badań i czy mogą świadczyc o chorobie?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

TSH jest to hormon tyreotropowy wytwarzany przez przysadkę w celu regulacji pracy tarczycy. Poziom TSH jest pierwszym badaniem diagnostycznym w podejrzeniu problemów zdrowotnych związanych z gruczołem tarczowym. Wycisza on lub prowokuje tarczycę do produkcji hormonów T3 (trijodotyroniny) i T4 (tyroksyny). Poziom hormonów tarczycowych sprawdza się oznaczając wolne frakcje FT3 i FT4.

Wyniki badań z krwi są zazwyczaj traktowane przez lekarzy informacyjnie, umownie, gdyż interpretacja powinna uwzględniać również kontekst badania, czyli wiek pacjenta, płeć, plany rozrodcze w przypadku kobiety, czy pacjent choruje na jakieś choroby przewlekłe lub przyjmuje leki, które mogły wpłynąć na wyniki. Oprócz tego bardzo ważny jest wywiad kliniczny, czyli rozmowa pacjenta na temat doświadczanych przez niego objawów. Nie bez znaczenia jest również przebieg wyników w czasie, czy np. poziom TSH podnosi się, spada.

Jeśli chodzi o TSH, to przyjmuje się, że u kobiety w wieku rozrodczym nie powinno ono przekraczać wartości 2,5, a w przypadku planowanej ciąży 2,0. Natomiast wyniki FT3 i FT4 można ocenić jedynie znając podane normy referencyjne, gdyż są one różne w zależności od wieku, płci oraz metody laboratoryjnej przyjętej w danej jednostce badawczej.

W tym momencie w Pani wynikach nie ma niczego niepokojącego, natomiast w Pani wypadku dobrze będzie sprawdzać to co jakiś czas ze względu na historię rodzinną – niestety problemy z tarczycą są dziedziczne. Proszę też obserwować się po kątem objawów, w poniższych materiałach znajdzie Pani kilka słów na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.