Czy te wyniki badań wskazują na problem z tarczycą?

Czy wyniki wskazują na problemy z tarczycą? Od kilku lat jestem okropnie senna i przemęczona, mam spory apetyt na słodkie, trądzik, jestem senna po posiłkach itp TSH - 3.870, ft4 - 1.42, ft3 - 3.44, anty TPO - 16, anty TG - 17.95 - czy faktycznie wszystko jest ok? Konsultowałam się z lekarzem rodzinnym i według niego tak…

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za pytanie zadane na naszej stronie. Ciągłe zmęczenie, nadmierna senność to objawy, które mogą być mocno dokuczliwe. Trudno jest funkcjonować przy ciągłym niskim poziomie energii.

Przyczyna opisanych dolegliwości może być bardzo różna, jednak mogą to być również objawy niedoczynności tarczycy. Inne symptomy zaburzonej pracy gruczoły tarczowego to przybieranie na wadze, sucha skóra, zwłaszcza na łokciach i kolanach, przybieranie na wadze, nieregularności w menstruacjach, problemy z pamięcią i koncentracją uwagi (tzw. mgła mózgowa), nadmierne wypadanie włosów. Czy obserwuje Pani również któryś z nich?

Jeśli chodzi o wyniki, które Pani zacytowała, to TSH na poziomie bliskim górnej granicy normy nie jest prawidłowe w przypadku kobiety w Pani wieku. Dla kobiet w wieku rozrodczym przyjmuje się, że optymalny poziom TSH oscyluje w okolicach poziomu 2mU/l, a gdy kobieta planuje ciążę, dąży się nawet do wyniku 1mU/l.

Wyniki badań laboratoryjnych w diagnostyce tarczycy powinny być traktowane jako jedna ze zmiennych. Pełna interpretacja powinna obejmować zarówno wyniki badań rozpatrywane razem (czyli proporcje TSH, FT3, FT4, aTPO, aTG), a także pełny wywiad kliniczny z pacjentem obejmujący samopoczucie, ewentualne objawy, inne przyjmowane leki i choroby przewlekłe, które mogą mieć wpływ na badania.

Ocena wyników FT3, FT4 oraz przeciwciał przeciwtarczycowych wymaga znajomości norm, gdyż są one różne w zależności od laboratorium wykonującego badania. Dlatego ich poziomu nie mogę skomentować, jednak, jeśli przeciwciała są powyżej wyznaczonej normy, oznacza to toczący się w organizmie autoimmunologiczny proces zapalny. Choroba Hashimoto często na początku rozwija się niewidoczna w wynikach, z czasem komórki tarczycy są atakowane i niszczone przez własne przeciwciała.

Proponuję udać się z wynikami do lekarza endokrynologa i po omówieniu całego kontekstu, przeprowadzić pełną diagnostykę stanu tarczycy, być może również USG tego organu. Jeśli diagnostyka nie wykaże problemów z gruczołem tarczowym, należy poszukiwać innych możliwości przewlekłego zmęczenia, jak np. anemia itp.

Proszę zapoznać się z informacjami na temat, czym jest choroba Hashimoto oraz kliniczna niedoczynność tarczycy.

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto-czym-jest-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/cierpisz-na-nadmierne-przemeczenie-to-moze-byc-niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

Pozdrawiam ciepło i życzę jak najszybszego powrotu do pełni sił.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.